Maskeni tak, Venedik'e git

İtalya'nın yüzen şehri Venedik'te bu yılki karnavalın teması muhteşem doğa. Karnaval boyunca Büyük Kanal üzerindeki saraylarda her gece farklı kostümlerle balolar düzenlenecek

Giriş Tarihi: 19.2.2014
Dünyanın en ünlü karnavallarından biri Rio karnavalıysa, Avrupa kıtasının en renklisi de Venedik karnavalı... İtalya'nın bu en ünlü karnavalı Venedik'te kutlanır ama diğer bütün şehirlerde de şenlikler yaşanır. İtalyan karnaval geleneğinde, çok eski dönemlerden kalma özel giysiler ve tiplemeler var. Bu tiplemeler de her çocuğun okulda öğrendiği öykülerin kahramanlarıdır. Venedik'te her yıl şubat ayında düzenlenen karnaval yaklaştıkça da bu klasik kostümler mağazalarda satılmaya başlar.
kimlik gizleme zamanı
Venedik halkının büyük bölümü karnaval haftasında arkasına gizlendikleri maskeleri ve giysileriyle, gerçek kimliklerinden sıyrılır; bambaşka bir çehrenin arkasına gizlenerek sokaklarda dolaşmanın, çevreyi gözlemenin, başka bir kimlik olarak yaşamanın tadını çıkartır. Venedikliler şehirlerini dolduran turistlere estetik dersi vermek ister gibi, o çok emek vererek hazırladıkları ve kendi hayallerindeki kimliği yansıtan kostümlere bürünerek sokaklarda salınır. Karnaval bir masal âlemi yaratma ve farklı bir dönemde yaşamanın tadını sürme anlamına da gelir. Venedik halkı günlerce bunun keyfini sürerken, onları izlemeye gelenler tarafından seyredilmenin tadını çıkartmak için de meydanlarda, sokaklarda ve kahvelerde zaman geçirerek adeta kendilerini sergiler. Geçtiğimiz hafta sonu başlayan ve 4 Mart'a kadar devam edecek Venedik Karnavalı boyunca Büyük Kanal üzerindeki görkemli saraylarda her gece farklı kostümlü balolar düzenlenecek. Teması 'muhteşem doğa' olan karnavalın en son gününde de en güzel kostümler ödüllendirilecek. Venedik kostümünün değişmeyen ve geleneksel İtalyan tiyatrosunun önemli öğelerini oluşturan klasik tipleri de şunlardır:
PULCINELLA: Napolili Pulcinella, ürkek bir tip, pek güvenilmez. Yer aldığı tiyatro oyunlarında, kaptan, uşak gibi roller üstlenir. Beyaz, uzun kollu ve koca göbeğinin altından siyah kuşakla tutturduğu uzun bir gömlek giyer. Pantolonu beyaz ve boldur. Kara maskenin üzerinde bir kartal burnu vardır.
COLOMBINA: En ünlü hizmetçi kızdır. Dar bir büstiyeri, ceplerinde aşk mektupları gizlediği önlüğü ve başında da kurdeleyle bağladığı tipik bonesi vardır.
BALANZANO: Meşhur doktor tiplemesidir. Kostümü siyahtır, geniş bir pelerini vardır. Kenarları biyeli geniş bir şapka takar. Kolunun altında daima kitaplar vardır. Siyah maskesi alnını ve burnunu örter. Gözlüklüdür.
ARLECCHINO: Daha iyi bir hayat kurmak isteyen bir uşaktır. Üzerindeki daracık giysinin bütünü baklava şeklinde kesilmiş bin bir renk yamadan oluşmuştur. Elindeki torbada ekmeğini taşır. Yüzündeki kara maskeyi hiç çıkarmaz.
PANTALONE: En kadim Venedik tiplerinden biridir. Tipik Venedik tüccarı olarak daima kırmızı gömlek, pantolon ve ceket giyer. Yürürken ellerini arkada kenetler. Siyah pelerini, topuksuz ve şark işi burnu havaya kalkık potinleri vardır. Maskesi karga burunludur.

İtalya'ya gitmek için 5 neden

Dünya tarihinde bazı ülkeler diğerlerinden ayrılır. Farklı bir enerjisi ve kendine has bir yaşam tarzı olan bu özel ülkeler, farklı bir albeniye de sahiptir. İtalya da bu özel ülkelerden biridir. İtalya'yı henüz görmediyseniz tur şirketlerinin haftalık programlarına ve yapılacaklar listesine göz atabilirsiniz!
Rönesans'ın doğduğu Toskana Vadisi'nde lezzetli yemekler ve şaraplar eşliğinde sanatın tadına varabilirsiniz. Vinci kasabasında Leonardo da Vinci'nin doğduğu evi de görebilirsiniz.
Başkent Roma'daki Aşk Çeşmesi'nde gönlünüzden geçeni dileyebilir, belki de hayatınızın aşkını bulabilirsiniz.
Yüzen şehir Venedik, sular altında kalmadan görmeye değer. Bu güzel şehirde İtalyan müziğinin ezgilerinin eşliğinde gondol turuna katılabilirsiniz.
Sanat şehri Floransa'da eşsiz mimari yapıları inceleyebilir, sokaktaki kafelerde lezzetli kahveler içebilirsiniz.
Tasarımın başkenti Milano'nın merkezindeki çarşıda alışveriş yapabilirsiniz.

Venedik'te neler yapılır?

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Venedik'e gidince görkemli sarayları mutlaka görmek lazım. San Marco Meydanı, Dükler Sarayı ve çevredeki adaları da turunuza dahil edebilirsiniz. Restoran ve kafelerinde oturup, istakozlu makarna ya da risotto yemeden de dönülmez.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maskeni tak, Venedik'e git
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN