Avrupalı işitme engelli öğrencilerin kayak keyfi

Giriş Tarihi: 21.2.2014 11:38

Avrupa'nın 5 ülkesinden gelen ve aralarında işitme engelli gençlerin bulunduğu grup, Çambaşı Yaylası'nda kayak keyfi yaptı.

Ordu Endüstri Meslek Lisesi'nde 5 öğretmen, Genç Düşler Atölyesi adında kurdukları dernek ile Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Projesi kapsamında 'Power Of Hands/Ellerin Gücü' adı ile proje gerçekleştirdi. Projeye İspanya, Litvanya, Estonya, Macaristan, Slovakya ve Türkiye'den gelen işitme engelli bireyler ve işitme engelliler derneklerinde çalışan gönüllülerden oluşan gençler katıldı.

Projeye katılan işitme engelli ve gönüllü çalışan gençler, Çambaşı Yaylası'na çıkarak kayak keyfi yaptı. Projeye katılan İşitme engelli yabancılar, el hareketleri ile Ordu'da olmaktan dolayı mutlu olduklarını söyleyerek, "Buranın manzarası ve doğası ile muhteşem. Kayak yapmaktan büyük zevk aldık. Hayatımızda ilk kez bir kayak pistinde kayak yapıyoruz" dediler.
Macaristan'dan gelen işitme engelli dernek çalışanı Maria ise, "Burası inanılmaz çok güzel. İnsanlar çok iyi. Burayı çok beğendim. Karda kaymak çok güzel" dedi.

"Power Of Hands/Ellerin Gücü" projesinin istedikleri başarıyı yakaladığını belirten Serkan Sürmeli, 'Estonya, Litvanya, Macaristan, Slovakya, İspanya ile birlikte bir gençlik projesi yazdık. Gençlik projesindeki hedeflediğimiz amaç gençlerin toplumsal sorunlara duyarlı olmalarını sağlamaktı. Bu nedenle bizler sosyal sorumluluk projesi kapsamında Engelli bireylerimizin sorunlarını farkında olmalarını sağlamak istedik. 6 ülke bir araya gelerek engelli bireylerin sorunlarını tartıştık. Bir sonuç bir veri elde etmek istedik. Elde ettiğimiz bu veriyi de tüm dünya gençliğine duyurmayı onlarında birer engelli bireyi olabileceğinin farkına vardırmayı istedik. Bunun dışında gelen gençlerimizle ilimizi, bölgemizi tanımalarını istedik. Kayak eğitimi aldılar. Çambaşı, bölgemizin en büyük kayak tesisine sahip. Tarihi yerleri görmeleri için gezi düzenledik. Projemizde engelli ve engelli olmayan gençlerimiz var. Projemizde başarılı olduğumuza inanıyorum' diye konuştu.

Geziye katılan Yokuşdibi Belediye Başkanı Yener Kaya ise gençlerle sohbet ederek Çambaşı Yaylası'nda kendilerini görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Avrupalı öğrencilere Yokuşdibi Belediye Başkanı Yener Kaya, Ordu Kayak Kulübü ve Gönüllü Turizm Elçisi Serdar Şimşek eşlik etti. Çeşitli ikramların yapıldığı etkinlik, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupalı işitme engelli öğrencilerin kayak keyfi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN