Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göllerin arasında doğa turu

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Bolu'daki Yedigöller Milli Parkı ile Abant ve Gölcük Tabiat Parkları yılın her mevsimi binlerce doğaseveri ağırlıyor

Giriş Tarihi: 26.2.2014
Bolu'ya bir saat mesafede bulunan Yedigöller Milli Parkı dört mevsim birbirinden güzel görüntülere sahne oluyor. Farklı noktalardaki yedi göl, bölgeyi ziyaret eden turistler ve fotoğraf sanatçılarını adeta büyülüyor. Yürüyüş parkurlarında adımlayanlar gün boyunca doğayla baş başa kalmanın keyfini çıkartıyor. Batı Karadeniz Bölgesi'nin engebeli bir yöresinde bulunan Yedigöller Milli Parkı'nda heyelanın oluşturduğu göller ile adeta 'orman denizi'ni andıran zengin bitki örtüsü görenleri çok şaşırtıyor. Milli parkın içinde özellikle kayın, meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, köknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik türlerdeki ağaçların yanı sıra mantar çeşitlerini de görmek mümkün. Etkili korumayla parkın içinde ve çevresindeki sahalarda giderek artan sayıda da geyik, karaca, ayı, yabani domuz, kurt, tilki ve sincap bulunuyor. Tatilciler ve fotoğraf tutkunları Yedigöller Milli Parkı'nın içindeki Kapankaya manzara seyir yerine çıktıklarında, gölleri ve eşsiz peyzaj güzellikleri de görüyor. Milli parka tatil için gelenler, çadırlarda veya karavanlarda konaklıyor.

ABANT GÖLÜ VE TABİAT PARKI
Abant Gölü, Bolu'ya 41 kilometre uzaklıkta, çam ve köknar ağaçlarının yoğun olduğu bin 196 hektarlık tabiat parkının içinde, yaklaşık bin 350 metre yükseklikte yer alan, 125 hektar genişliğinde bir göl. Abant balığı olarak adlandırılan bir balık türünün yaşadığı gölün en derin yeri 18 metre. Abant Gölü kaynak suları, akarsu ve özellikle kar ve yağmur sularıyla besleniyor. Gölü çevreleyen tabiat parkı, iklim ve arazi yapısı nedeniyle zengin ve farklılık gösteren bir bitki yapısına sahip. Abant Gölü'nün çevresinin uzunluğu ise yaklaşık 8 kilometre. Gölün etrafını dolaşmak isteyenler yürüyerek bu turu tamamlamak istemezlerse faytonla ya da atla da dolaşabilir. Parkı her yıl 350 bin kişi ziyaret ediyor. Tabiat parkında 5 yıldızlı iki otelin yanı sıra yol boyunca pansiyon ve konaklama tesislerine rastlamak mümkün. Fotoğraf tutkunları Bolu'nun merkezindeki otellerde kalarak da günübirlik çevre gezileri yapabilir.

TARİH VE KÜLTÜR GEZİSİ
Fotoğraf ve yürüyüş meraklıları Bolu'nun gizli kalmış güzelliklerini keşfetmek için üç günlük gezilere zaman ayrılabilir. Gezinin ilk iki gününde Yedigöller, Abant ve Gölcük Tabiat Parkları'nda doğa fotoğrafları çalıştıktan sonra gezinin son gününde Mudurnu ve Göynük'ü kapsayan bir tarih ve kültür gezisi yapılabilir. Son gün Nallıhan'da mola verilerek bu güzel kasabada da tarihi bir tur yapılabilir.

GÖLCÜK TABİAT PARKI
Bolu'ya 15 kilometre uzaklıkta, 1217 metre yükseklikteki Gölcük, Türkiye'nin en önemli tabiat parklarından biri. Yürüyüş yolları, manzara seyir terasları, günübirlik piknik alanlarıyla doğa turizminin önemli merkezlerinden biri olan Gölcük Tabiat Parkı'nı yılda yaklaşık 250 bin kişi ziyaret ediyor. Çevredeki ağaçların göle yansıması ise fotoğraf sanatçılarını adeta büyülüyor. Tabiat Parkı'nın çevresinde piknik alanları da var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göllerin arasında doğa turu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN