Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazdağları'nın şifalı bitkileri tanıtılacak

BAÜ Botanik Bahçesi Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezinin katkılarıyla Edremit'in Güre beldesinde "Kazdağları Florası ve Endemik Bitkiler Tanıtım Merkezi" kurulacak

Giriş Tarihi: 26.2.2014 17:19
Kazdağları'nın endemik türleri ve şifalı bitkilerinin tanıtılması amacıyla Edremit ilçesine bağlı Güre beldesinde bir merkez oluşturulacağı bildirildi.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Rektörlüğünden yapılan açıklamaya göre, Balıkesir Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün başlattığı çalışma kapsamında BAÜ Botanik Bahçesi Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezinin katkılarıyla Güre'de "Kazdağları Florası ve Endemik Bitkiler Tanıtım Merkezi" kurulacak.

Çalışmalar kapsamında, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Edremit Kaymakamı Abdulhamit Erguvan, Güre Belediye Başkanı Kamil Saka, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Müdür Yardımcısı İlkay Karaağaç, BAÜ Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fatih Satıl, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dilek Türker Çakır ile merkezin oluşturulacağı binada incelemelerde bulundu.

Turhan, böyle bir merkezin Kazdağları'nın eteklerindeki Güre'de kurulacak olmasının önemine işaret ederek, tarihi eser niteliğiyle tescillenen okul binasının, Kazdağları Florası ve Endemik Bitkiler Tanıtım Merkezine dönüştürülmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Satıl ise Kazdağları'ndaki bitki zenginliğinin, Balıkesir için önemli bir marka değeri olduğuna değinerek, bu değerin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılacağı merkezin, bölgedeki eko-turizme katkı sağlayacağını ifade etti.

Güre Belediyesi ve Edremit Belediyesinin de yer alacağı proje kapsamında, Kazdağları'ndaki önemli endemik türler ile şifalı bitkiler, merkez çatısı altında sergilenecek.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazdağları'nın şifalı bitkileri tanıtılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN