Bir Akdeniz rüyası...

Giriş Tarihi: 27.2.2014

Mimarisi, kültürü, doğası ve havasıyla bir başka büyüler insanı Akdeniz. Bu güzel coğrafyanın bir parçası olan İspanya ise Akdeniz'in sönmeyen ateşi olarak hafızalara kazınır

Bir Akdeniz rüyasına dalıyoruz bu turumuzda. İspanya'nın birbirinden güzel şehirleri Malaga, Granada, Cordoba, Sevilla, Madrid, Barselona, Valencia'ya keşfediyoruz. İlk durağımız Malaga'da şehir turu sonrasında, Granada'ya geçiyoruz. Granada'da şehrin ve Endülüs'ün simgesi ünlü Elhamra Sarayı, Arap Çarşısı, eski Endülüs Müslüman mahallesi, Albaicin, Sacromonte Tepesi, Grand Via, La Rambla Meydanı, Belediye Meydanı turumuzun keşif noktaları.

ENDÜLÜS GÜZELİ CORDOBA

Endülüs'ün farklı tarihi dokusuyla farklı bir İspanya deneyimi yaşatan Cordoba turun ikinci noktası. 785-987 yılları arasında yapılan Cordoba Camisi şehirdeki ilk durağımız. Bin sütunlu, 30 bin kişilik bu cami, Batı İslam sanatının en etkili yapılarından. Emevi döneminden kalma hamamlar ve tarihi eserleri sergileyen müzeler görülmeye değer eserler arasında. Musevi Mahallesi, Plaza Mayor da turun olmazsa olmazlarından. Dar ve labirent benzeri sokakları ve buraları renklendiren, duvarlara asılmış saksı çiçekleri Cordoba turuna keyif katan detaylardan.

FLAMENKO'NUN BAŞKENTİ

Sevilla geçmişten günümüze taşıdığı kültürel mirasının yanı sıra, efsanevi Flamenko dansı ve gece hayatıyla da görülmeye değer bir şehir. Muvahhitler döneminden kalma eski Ulu Cami'nin yerine 15'inci yüzyılda inşa edilmeye başlanan katedral görülmesi gereken ilk noktalardan. İspanya Meydanı, Santa Cruz Bölgesi, Maria Luisa Parkı, Arap, Gotik ve Rönesans tarzı sarayların yan yana yükseldiği krallık malikânesi Alcazar, Altın Kule denilen 13'üncü yüzyıldan kalma kale, Belediye Sarayı şehrin görülmesi gereken diğer noktaları.

KÜLTÜR, SANAT, MİMARİ...
Akdeniz kıyısında İspanya'nın üçüncü büyük kenti Valencia, müzeleri, tarihi binaları, sanat galerileriyle ülkenin en güzel şehirleri arasında yerini alıyor. Boğa güreşlerinin yapıldığı arenayı göreceğiniz bu şehirde yüzlerce tablonun bulunduğu Bellas Art Museum da listenizde mutlaka olmalı. Cıvıl cıvıl caddeleriyle Barselona mimarisi, tarihi, kültürü ve modern yüzüyle daha şehre adımınızı atar atmaz etkiliyor. Dünyaca ünlü ressam Salvador Dali'nin resimlerinin sergilendiği Salvador Dali Müzesi de görülmesi gereken duraklardan. Turun son durağı ise başkent Madrid. Kırmızının hakim olduğu bu şehirde tam bir renk cümbüşü yaşanıyor. İspanya'nın resmi olarak merkezi sayılan meydanı Puerto Del Sol ve daha keşfedilecek onlarca mekan kırmızı şehir Madrid'de sizleri bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir Akdeniz rüyası...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN