Kızlar Manastırı'nın dokusu ortaya çıkıyor

Giriş Tarihi: 3.3.2014 11:52

Trabzon'un Boztepe Mahallesi'nde bulunan Kızlar Manastırı'nın kapsamlı restorasyon ve rölöve çalışması için Kültür ve Turizm Bakanlığınca proje hazırlandığı bildirildi.

Trabzon Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kızlar Manastırı'nın Boztepe yamacında iki teras üzerine inşa edilip manastır kompleksinin yüksek bir koruma duvarı ile çevrildiğini söyledi.

Manastırın 1349-1390 yılları arasında 3. Alexios zamanında kurulduğunu belirten Kansız, "Kuruluşundan itibaren birkaç defa onarılmış ve son şeklini 19. yüzyılda almıştır. Kızlar manastırının içerisinde kutsal su bulunan kaya kilisesi ve onun girişinde de şapel ve birkaç hücre bulunmakta. Kaya kilisesinin içerisinde de 3. Alexios ve eşi Theodora'ya ait frenksler bulunuyor" dedi.

Kansız, Kızlar Manastırı'nın çok anlamlı ve güzel görüntülere yol açabileceğini ifade ederek, "Şehre hakim bir alanda kurulmuş olmasına rağmen şu anda harabe vaziyettedir. Kızlar Manastırı'nın kapsamlı restorasyon ve rölöve çalışması için Kültür ve Turizm Bakanlığı Trabzon'da tarihi eserlerin onarım projeleri çerçevesinde restorasyon planladı. Planlanan proje çerçevesinde de ihale süreci devam etmektedir" diye konuştu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Proje kapsamında 1 yıl içerisinde Kızlar Manastırı'nın turizme kazandırılacağını vurgulayan Kansız, şunları kaydetti:

"Öncelikle manastırın temizliği yapılacak. Restorasyonla birlikte manastırın mevcut dokusunu ortaya çıkartacağız. O doku ile ortaya çıkan duruma da fonksiyon verilecek mi diye bakacağız. Duruma eğer fonksiyon verilecekse o yönde bir çalışma gerçekleştireceğiz. Aslında dokunulmadan yapının korunmasına ve sağlamlaştırılmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Şu anda mevcut olmayan bina bölümlerinin sağlamlaştırma ve ekleme yoluyla tamamlanmasıyla binanın kimliği yeniden ortaya çıkartılmış olacak. "

Kansız, Kızlar Manastırı'nın Trabzon turizmi açısından da önemli olduğuna dikkati çekerek, "Kızlar Manastırı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekebilecek bir noktada yer alıyor. Hem Trabzon'a hakim bir alanda bulunması hem de 13. yüzyıldan beri yaşayan bir manastır olmasından dolayı çok önemlidir" dedi.

Kızlar Manastırı'nın ismine aksedilen durumu ile ilgili de Karadeniz'de tek olduğunu anlatan Kansız, "Kızlar Manastırı restore edildikten sonra 13. yüzyıldan beri yaşayan bir manastır olarak turizm dünyasında ve dünya tarihinde yerini alacaktır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekebilecek yapıda olması turizme olan ilgiyi Trabzon'da üst noktalara taşıyacaktır" ifadelerini kullandı.

Turizm twitter

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızlar Manastırı'nın dokusu ortaya çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN