Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsmini antik çağdan alıyor

Giriş Tarihi: 5.3.2014
Proje kapsamında rehber Altay Özcan, arkeolog Yunus Özdemir ve Volkan Demir, bölgedeki yürüyüşçüler ve köylülerle görüşerek tarihi patikaları tespit etti, fotoğraflanan patikaları birleştirerek rotaları hazırladı. Karia yolu, Muğla ve Aydın illerini kapsayan 800 kilometrelik bir trekking rotası. İsmini antik çağda bu bölgede yaşamış Karia medeniyetinden alan yürüyüş rotası, sıradışı güzellikteki köylerden, tepelerden, koylardan ve antik kentlerden geçiyor. Güzergahta Kaunos, Knidos, Labranda, Herakleia Latmos, Alinda ve Stratonikeia gibi ünlü kentlerin yanı sıra az bilinen ya da sadece yürüyerek ulaşılabilen çok sayıda antik kent de var. Rota üzerinde Prehistorik çağların duvar resimlerinden, klasik dönemin anıt mezarlarına, Helenistik dönem tapınaklarından, Roma dönemi agoralarına, Bizans dönemi manastırından, köylerin diğer bölgelerde görülmeyen ev mimarisine kadar değişken yapıları bir arada görmek mümkün. Antik kentlerin yanı sıra çok sayıda koy, endemik bitki, geleneklerin hüküm sürdüğü köyler, ilginç kültürel motiflere sahip köylüler, uçsuz zeytinlikler, çam fıstığı ve badem ağaçları, taş döşeli yollar, Akdeniz ve Ege manzaralı patikalar Karia Yolu'nda görebileceğiniz güzellikler arasında yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla, Bodrum, Milas ticaret odalarının desteğiyle hazırlanan rotanın tüm bilgileri Karia Yolu adıyla kitap olarak yayımlandı. Kullanıma açılan web sayfasında da GPS kodları dahil tüm bilgiler var. (www.kariayolu.com

KARYALILAR
Geçmişi M.Ö 11. yüzyıla uzanan Karyalılar, Anadolu'nun yerli halklarından biri. Aydın ile Muğla arasındaki bölgede savaşçı bir uygarlık kurdular. Dorlar'ın gelmesiyle Menderes Nehri ile Dalaman Çayı arasındaki iç bölgelere çekildiler. Hititçeyle bağlantılı bir dil konuştular. M.Ö 545'te Pers İmparatorluğu'nun egemenliği altına girdiler. Buna karşın dilleri 500 yıl daha yaşadı. Mylasa (Milas), Antioch (Yalvaç) Mindos (Gümüşlük), Alinda (Çine), Garga (İncekemer), Idrias (Eskihisar), Idyma (Akyaka), Geyre'deki Afrodisias olarak bilinen yerleşim kurdukları önemli kentlerdi. Ayrıca Hylimus, Kyramus, Labranda gibi kült merkezleri oluşturdular. Başkentlerini M.Ö 4. yüzyılda Milas'tan Bodrum'a (Halikarnassos) taşıdılar. Dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnassos Mozolesi de Karyalılar'ın torunlarınca inşa edilmişti.

NEREDE KALINIR?
Muğla'da Petek Otel ve Tuna Otel'de kalabilirsiniz. Muğla'ya 20 dakika mesafedeki Akyaka'daki Kerme Ottoman Palace ve Susam Otel'de de konaklamak mümkün. Akyaka'da çok sayıda apart ve pansiyon da bulunuyor. Datça'da Han Royal Hotel, Flow Datça Surf & Beach Club, Otel Mare ve Doada Hotel'de kalabilirsiniz. Muğla'nın merkezindeki öğretmenevi ve Turizm Otelcilik Uygulama Oteli'nde de uygun fiyatlara kalmak mümkün.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsmini antik çağdan alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN