Tasarımıyla eşsiz bir adres: Höst

Kopenhag'daki Höst restoran, tasarımıyla öne çıkıyor. İskandinav rahatlığıyla minimalizmi birleştiren mekan Kuzey Avrupa mutfağından örnekler sunuyor

Giriş Tarihi: 5.3.2014
Limanları, kanalları, parkları, bahçeleri ve sanatın birçok alanındaki öncü faaliyetleriyle Kopenhag, son 600 yıldır Danimarka'nın başkenti... Çevre bölgelerle birlikte nüfusu 1,7 milyonu bulan Kopenhag, ülkenin ve İskandinavya'nın en kalabalık şehri. Şehir, adeta bir açık hava müzesi. Geçen hafta ben de dünyanın en büyük ikinci ayakkabı üreticisi Ecco'nun fabrikasını gezmek üzere Kopenhag'a gittim. Herkes "El Bulli'yi tahtından indiren, dünyanın en iyi restoranı seçilen Noma'ya gitmeden dönme" dedi. Noma'da yer bulmak imkansız tabii ki, rezervasyonlar altı ay önceden bitiyormuş. Onun yerine tasarım restoran Höst'e gittik. Höst, Travel&Leisure dergisinin 10'uncu kez düzenlediği tasarım ödüllerinde 'En iyi tasarıma sahip restoran' seçildi. Mekanın Norm Architects ve Menu şirketlerinin ortak imzasını taşıyan iç tasarımı, 'yerel, organik ve sürdürülebilir' olarak tanımlanıyor.

AZ ASLINDA ÇOKTUR...

İşlenmemiş ahşap tavan ve masalar, tuğla duvarlar, geri dönüşümlü cam kullanılan pencereler, sandalyelerin arkasına yerleştirilmiş kürkler; Höst'e girdiğinizde hemen göze çarpıyor. 'Az aslında çoktur' sloganıyla yola çıkan Höst, tasarımda minimalist İskandinav tarzını yansıtıyor. Endüstriyel sarkıtlar ve ahşap masalar kullanarak rustik İskandinav yemek odaları oluşturmayı hedefleyen mimarlar, minimalizm ile geleneksel İskandinav rahatlığı birleştirmek için çalışmış bu restoranı yaparken. Sanayi tipi aydınlatmanın, eski bir hastaneden çıkarılan pencerelerin, yünlü battaniyelerin ve bol bol bitkinin kullanıldığı tasarım, konuklarına 'yumuşak bir dokunuş' vaat ediyor. Mekanın mutfağında tüm malzemeler geleneksel yöntemlerle işlenip sunuluyor. Malzemeler, restoranın çiftliğinde yetiştiriliyor. Restoran, kaliteli yemekleri ve uygun fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Danimarka'da faaliyet gösteren Cofoco restoran zincirinin bir halkası olan mekanda, yemeğin sunumunun öne çıkması amaçlanıyor. Bunun için masa ve sandalyelerde beyaz, gri ve siyah renklerle, sadeliğe ağırlık verilmiş. Mekanın dekorasyonunda, rustik parçalarla modern objeler bir arada kullanılmış.

KOPENHAG'DA GÖRÜLECEK YERLER
*Danimarka Ulusal Müzesi : Kopenhag'daki müzede hem Danimarka kültürüne ait hem de yabancı kültürlere ait eserler bulunuyor. Müzenin en önemli parçaları, Gallehus Altın Boynuzu, Gundestrup kazan, Snoldelev Taş ve Seikilos Kitabesi.
*Rosenborg Kalesi : Rosenborg Kalesi, 17. yüzyılda Kral IV. Christian tarafından yaptırılmış. Rönesans bahçelerinin ortasında yer alan kale yapılırken Versailles Sarayı'ndan örnek alınmış. Kraliyet mücevherleri, kıyafetleri ve eşyaları sergileniyor.
* Kral 'ın Bahçesi : Kral'ın Bahçesi, şehrin en popüler açık hava parkı. Restoranlara, piknik sahalarına, botanik bahçelerine ev sahipliği yapıyor. 4 ChrıstIan borg: Slotsholmen adacığı üzerinde yer alan saray, Danimarka mimarisinin özelliklerini taşıyor.
* Round Tower: Gözlem kulesi 1604'lü yıllarda yapılmış. Ziyaretçiler fotoğraf çekimi için kullanıyor.
* Küçük Denizkızı: Danimarka'nın simgelerinden Küçük Denizkızı heykeli. Langelinie Limanı'nda yer alan heykel, 1913'te Edvard Eriksen tarafından yapılmış. Denizkızı sadece 1.25 metre yüksekliğinde.
* AmalIen borg Sarayı: Danimarka kraliyet ailesi kışı Amalienborg Sarayı'nda geçiriyor. Kraliyet ailesinin kullanmadığı bölümleri ziyarete açık.
*Tivoli Bahçeleri: 80 dönüme yayılan park, 1843'te kurulmuş. Bir bölümü minyatür bahçelerden oluşurken, diğer kısımlarında tema parkları ve eğlence çadırları bulunuyor. Parkta 26 eğlence parkuru, 32 restoran, konser alanları, suni göller ve akvaryumlar yer alıyor.
* Oresund Köprüsü : Avrupa'nın hem demiryolu hem de karayolu taşımacılığına sahip en büyük köprüsü. Köprü Kopenhag ve Malmö'yü birbirine bağlıyor. Köprünün toplam uzunluğu 7 bin 845 metre. Denizden yüksekliği 57 metre olan köprü, boğazın yarısında bitiyor, denizin altında tünelle birleşiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarımıyla eşsiz bir adres: Höst
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN