Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eskişehir Berlin'de iz bıraktı

Frig Vadisi, Yunus Emre, lületaşı... Berlin Turizm Fuarı'na katılan 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir, geleneksel ve tarihi zeginliğini sergiledi

Giriş Tarihi: 12.3.2014
Dünyanın en büyük turizm fuarlarından biri olan ve 5-9 Mart arasında gerçekleştirilen ITB Berlin Turizm Fuarı'nın bu yılki sürpriz konuğu 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Eskişehir oldu. 189 ülkeden 10 bin 147 turizm şirketinin yer aldığı bu büyük fuarda başkanlığını Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'nın yaptığı Kültür Başkenti Ajansı da Eskişehir için 100 metrekarelik bir stant açtı. Şehrin geçmişten bugüne geleneksel değerlerinin tanıtıldığı stant alanında, Nasrettin Hoca'dan Yunus Emre'ye, Frig döneminden bugünkü Frig Vadisi'ne kadar şehrin kültürel ve turistik özellikleri tanıtıldı. Ayrıca geleneksel elsanatlarından cam, lületaşı, minyatür, ebru ve ney ustaları da uygulamalı örnekler sergiledi. Almanya'da yaşayan Türk tiyatro sanatçılarının canlandırdığı Yunus Emre, Nasrettin Hoca, Frig kralı ve kraliçesi animasyonları da fuara katılanların ilgisini çekti.

ARKEOLOJİK ZENGİNLİĞİNİ TANITACAĞIZ
Eskişehir Kültür Başkenti Ajansı'ndan Özhan Aykut, Almanya'da özellikle Eskişehir'in fazla bilinmeyen arkeolojik zenginliğinin tanıtılmasını hedeflediklerini anlattı: "Türkçe konuşan ülkelerin dahil olduğu Türk Dünyası Kültür Başkenti'nin ilki Kazakistan'ın Astana şehriydi, ikincisi Eskişehir oldu. Kültür Başkenti Ajansı da Eskişehir'in tanıtılması için bir yıldır yoğun bir tanıtım çalışması gerçekleştirdi. Frig Vadisi ile ilgili restorasyon çalışmalarının yanı sıra valiliğin girişimiyle kaybolan tarihi Frig yolu ortaya çıkartıldı. Eskişehir-Afyon sınırları içinde Kral Midas'ın tapınağı, Yazılıkaya, Doğan Kale gibi birçok tarihi kalıntı var. Almanlar'ın arkeolojiye ve tarihe olan ilgilerinden dolayı Eskişehir'in bu özelliklerini tanıtmak amacıyla Berlin Turizm Fuarı'na katıldık. Eskişehir beş yıldızlı ve butik otelleri, restoranları, dünyada tek olan Lületaşı Müzesi, Balmumu Heykeller Müzesi, Cam Müzesi, Arkeoloji Müzesi ile turizm potansiyeli yüksek bir ilimiz. Odunpazarı'nın içindeki külliyede de ebru, minyatür ve cam gibi elsanatlarımız yaşatılıyor."

Frig modası ilgi gördü
Frig uygarlığını yansıtan kıyafetlerden oluşan defile de fuarda ilgi gören etkinliklerden biriydi. İlki 7 Mart Cuma akşamı Berlin'deki Türkiye Büyükelçiliği'nde, ikincisi ise ertesi gün fuar alanında düzenlenen defilelerde 30 kıyafet tanıtıldı. Kıyafetleri Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü hazırladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehir Berlin'de iz bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN