Gümüşlük'te 2500 yıllık mezar bulundu

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük beldesinde tesadüfen bulunan 2500 yıllık mezar ve mozaik atölyesi şaşırttı.

Giriş Tarihi: 18.3.2014 16:00
Gümüşlük beldesinde, iki arsada yapılan sondaj çalışmaları sırasında Antik Myndos Kenti'ne ait pitos mezarlarla yaklaşık 2 bin 500 yıllık seramik atölyesi tarihçileri şaşırttı. Gümüşlük Çukurbükü mevkisi ile Kadıkalesi mevkisinde sondaj çalışmaları yapan inşaat işçileri tarafından yerin yaklaşık 3 metre arasında toprağın altında pitos mezarları içerisinde ise kuru kafalar, kemikler ve kaplar içerisinde insan külleri bulundu. Tunç devrine ait olduğu sanılan mezarların ve seramik atölyesi için arkeologlar ise hummalı bir çalışma başlattı. Sualtı Arkeoloji Müzesi çalışanları tahin fışkırdığı bahçeleri koruma altına aldı. Mezarları açmaya başlayan arkeologlar mezar içindeki kafataslarına ulaştı. Yetkililer birçok kalıntı bulduklarını bildirirken, çalışmaların genişletilerek devam edeceği öğrenildi.

Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire ise Gümüşlük'ün her yerinden tarih fışkırdığını belirterek 'Gümüşlük'te nereyi kazarsanız bir tarihe rastlarsınız, bulunan bu mezarlar ve seramik atölyesi bunun en büyük örneğidir' dedi.
Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi arkeologlarının denetiminde devam eden kazı çalışmaları genişletildi. Kazı ve kurtarma çalışmalarının en az üç hafta daha süreceği belirtildi. Çıkan eserler müzede koruma altına alındı.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gümüşlük'te 2500 yıllık mezar bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN