Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kutsal mekan

Babası Orta Doğulu, annesi Avrupalı bir melez Beyrut. Orta Doğu'nun Paris'i diye anılmasının birçok sebebi var. Gece hayatı, alışveriş imkanları, sanatsal ve kültürel faaliyetleri bu sebeplerden sadece birkaçı

Giriş Tarihi: 19.3.2014
KUTSAL MEKAN
Emir Bechir Caddesi'nde yer alan St. George's Katedrali, Haçlı Seferleri sırasında, 12. yüzyılda inşa edilmiş bir tarihi miras. Ondan birkaç adım mesafede, Weygand Caddesi üzerindeki yine Haçlı Seferleri sırasında kilise olarak inşa edilen Al Omari Camii ise sonradan, Memluklular tarafından camiye dönüştürülmüş. Yan yana bu iki kutsal mekanın birlikteliği, bu topraklarda her iki dinin de ortak köklerine ve hoşgörü içinde bir arada bulunabilmesine işaret ediyor.

RESTORAN
Yerel çiftçileri ve mutfak geleneğini destekleyen Souk el Tayeb pazarının kurucusu, yemek aktivisti Kamal Mouzawak tarafından şehrin kenar mahallelerinden birinde açılan Tawlet'te (tawlet.com), Beyrutluları bile şaşırtan yerel lezzetler servis ediliyor. Cumartesileri, çiftçi pazarından sonra uğrayabileceğiniz açık büfe brunch'ta yok yok. Daha farklı bir tecrübe içinse, şehirdeki suşi zinciri Yabani'nin (www.yabanirestaurants. com), ünlü Lübnanlı mimar Bernard Khoury imzalı sıra dışı Achrafieh şubesini deneyin.

PLAJLAR
Beyrut plajları hem kirlilikten nasibini almış durumda, hem de epeyce kayalık; dolayısıyla burada denize girmek yerine, havuzlu beach club'larda eğlenmeyi ve pahalı güneş gözlükleriyle boy göstermeyi tercih eden Beyrutlularla karşılaşacaksınız. Beyrut'a gitmişken Akdeniz'in sularına ayak değdirmeden geri dönmek istemiyorsanız, kentin 50 kilometre dışındaki Batroun'a kısa bir araba yolculuğuyla ya da otobüsle ulaşabilir ve buradaki özel plajları deneyebilirsiniz. Bu plajlar arasında, balık restoranı da olan Jammal's öne çıkıyor.

GECE HAYATI
Savaş yıllarında bile eğlenmeyi ihmal etmemesiyle meşhur Beyrut'ta; Hıristiyan nüfusun yoğunlaştığı Gemmayze Caddesi boyunca sıralanan Dragonfly veya The Angry Monkey gibi karakter sahibi barları deneyebilir; şehrin biraz dışındaki Karantina bölgesinde, eski bir askeri yeraltı deposundan dönüştürülen, üstü açılır kapanır camla kaplı fütüristik bir mekan olan B018'de (b018.com) dans edebilir; yaz aylarında Pier 7 (pier7beirut.com) adlı açık hava gece kulübünde dünyaca ünlü DJ'ler eşliğinde coşabilirsiniz.

GÜNÜBİRLİK
Lübnan İç Savaşı sırasında ve sonrasında uzun süre hükümet kontrolu dışında kalan Bekaa Vadisi, normal hayata geri dönmüş durumda. Şaraphaneleriyle ünlü vadide ziyaret edilecek noktalar arasında; bir zamanlar tarihi bir şehir olduğu anlaşılan, fakat artık yapılaşmaya teslim olmuş Zahle de var. Zahle'nin kuzeyindeki Baalbek ise Roma İmparatorluğu'nda inşa edilmiş en büyük tapınak kompleksi ve görülmeyi hak ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutsal mekan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN