Tatile çıkmadan önce önleminizi alın

Heyecanla çıktığınız tatil sonrası iklim, mutfak kültürü gibi farklılıklardan dolayı sağlığınızdan olmak da var. Nahoş durumlarla karşılaşmamak için basit birkaç önlem yeterli

Giriş Tarihi: 19.3.2014
Turistik veya iş amaçlı geziler sırasında bulaşıcı hastalıklar sağlığımızı tehdit ediyor. Peki sağlığımızı korumak için ne yapmamız gerekiyor? Memorial Şişli Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Servet Alan anlattı Turistik ya da iş amaçlı geziler sırasında bulaşıcı hastalıklardan korunmak için gerekli önlemleri almamak, çeşitli hastalıklara yakalanmanıza neden olabilir. Temiz olmayan gıda ve içecekler, hastalıklara yol açacak mikropların vücuda girmesine neden olur. Dizanteri, A hepatiti, tifo, kolera ve benzeri parazit hastalıkları bu şekilde bulaşabilir. Su ve gıdalarla bulaşan pek çok hastalık dışkı-ağız yolu ile direkt olarak da bulaşabilir. Bu etkenler ishalle seyreden hastalıklara neden olabilir. Hatta tifo ve kolera gibi bazı hastalıklar çok ağır seyrederek, ölümlere bile neden olabilir.
Seyahat ettiğiniz bölgede karşılaşabileceğiniz enfeksiyon hastalıkları konusunda gitmeden önce bilgi edinin. Korunmak için gerekli önlemleri öğrenin ve uygulayın. Gidilen bölgeye göre güneş yanıkları, donmalar gibi çeşitli zararlı etkilerden korunmak için özen gösterin.
Seyahatler sırasında yiyecek ve içeceklerle bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için sağlıklı ve taze ürünler kullanılmasına özen gösterin.
Salata, pişmemiş sebze, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden kaçınmak gerekir.
Seyahat sırasında bulaşabilecek en önemli hastalıklardan biri olan sıtmadan korunmak için sivrisinek bulunan bölgelerden mümkünse uzak durmak, uzun kollu giysiler ve pantolonlar giymek uygun olacaktır. Sivrisinek kovucular (DEET gibi) faydalıdır.
Yataklarda cibinlik kullanılabilir.
Seyahat edilen bölgede görülen sıtma türüne karşı koruyucu ilaçlar kullanmak için doktorunuza danışmalısınız.
Sık rastlanan sarı humma hastalığı sivrisinek sokması ile bulaşan bir hastalıktır. Sıtmada olduğu gibi sivrisineklerden korunmak büyük önem taşır. Sarı hummadan aşı ile korunmak mümkündür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatile çıkmadan önce önleminizi alın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN