Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borçka Karagöl kışın da büyülüyor

Mart ayı sonu olmasına rağmen yolu hala kardan karla kaplı olan Artvin'in Borçka ilçesindeki Karagöl, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor

Giriş Tarihi: 25.3.2014 14:40
Artvin'in Borçka ilçesi yakınlarındaki Karagöl Tabiat Parkı, ziyaretçilerine dört mevsim farklı güzellikler sunuyor.

İlçe merkezine 27 kilometre mesafede, 1550 rakımlı parka ulaşmak için karla kaplı yolun bir bölümünü araçlarla, geri kalanını ise yürüyerek kat etmek gerekiyor.

Karagöl'e, Borçka-Camili kara yolunun yirminci kilometresindeki yol ayrımından sonra 5 kilometrelik parke ve toprak yol takip edilerek ulaşılıyor. Kış aylarında yolun Borçka-Camili ayrımından sonraki bölümü kar nedeniyle genellikle kapalı oluyor. Ziyaretçiler, bu bölümü birkaç saatlik yürüyüşün ardından kat edebiliyor.

Parka adını veren ve Aralık Deresi'nin önünün 19. yüzyılın başlarında heyelan sonucu kapanmasıyla oluşan göl, 368 hektar alana sahip. Mart ayı sonu olmasına rağmen yolu hala karla kaplı Karagöl, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Yaklaşık 120 kişilik öğrenci kafilesiyle Karagöl'ü ziyaret eden Karadeniz Teknik Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Fatma Nur Gedikli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karagöl'e zorlu karlı yollardan dolayı yaklaşık 2,5 saatlik yürüyüşün ardından ulaşabildiklerini belirterek, "Buraya ulaştığımızda çok güzel bir doğayla karşılaştık. Bu doğa bence turizme en çok açılması gereken yerlerden biri. Burası turizme açılırsa Borçka için kazanım sağlanabileceğini düşünüyorum" dedi.

"Kent merkezlerinde yaşayanların özellikle gelip görmesi gereken bir yer"


Özge Durgun adlı öğrenci ise sınav ve ders yorgunluğunu atmak, gezmek, eğlenmek için Karagöl'e geldiklerini ifade ederek, "Borçka Karagöl doğal ve çok güzel, çok farklı bir yer. Kentlerde yaşayanların özellikle gelip görmesi gereken bir yer" diye konuştu.

KTÜ Orman Fakültesi mezunu Emir Özay da Borçka Karagöl'ün harika bir yer olduğunu belirti, doğal yapısının bozulmamasını diledi.

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Serpil Sarar, Karagöl'e daha önce gelme fırsatı bulamadığını, Karagöl ve çevresinde doğanın harika olduğunu vurgulayarak, "Kar olduğu için göle kadar çıkamadım ama çocuklarımızın çektiği fotoğrafları gördük. İnşallah yazın tekrar geleceğim" dedi.

Artvin'in barındırdığı güzelliklerle farklı bir kent olduğunu dile getiren Sarar, "Artvin farklı bir asalete, farklı bir kültüre sahip. Doğa bambaşka, hakikaten Artvin çok farklı, Karadeniz çok farklı. Ben Trabzonluyum, bizim de dağlarımız var ama burada başka bir şey var, sihir var adeta, büyülü bir yer burası" ifadelerini kullandı.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borçka Karagöl kışın da büyülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN