Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yastık altı yatırımcısına vize müjdesi!

Katar'la üçüncü ülkelere yatırım uçuşu. Türk-Katar ortak yapımı filmler geliyor.

Giriş Tarihi: 21.4.2014 14:31
Türkiye cari açığı azaltarak uluslar arası sermayeyi Türkiye'ye çekmek için İngilizlerin ve Almanların formülünü uygulayacak. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ayyıldızlı Türk tapusuna yatırım yapan yabancılara uzun süreli vizeler verileceğini söyleyerek "Bu alanda cömert olmamız lazım" dedi.
Bakan Zeybekci, işadamlarıyla birlikte Katar'a yaptığı ziyaret dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cari açık konusuna değinen Bakan Zeybekci, Katar başta olmak üzere Türkiye'ye yatırım yapan birçok ülkedeki işadamına vize kolaylığı uygulamasını kısa sürede tamamlamak istediklerini söyledi. Zeybekci, Almanya ve İngiltere'nin ülkelerine yapılan belirli bir yatırım sonrasında işadamlarına sınırsız vize verdiğini hatırlatarak, "Bu başarılı örnekleri takip ediyor olmak lazım. Kim olursa olsun, Türkiye'ye bizimle aynı kaderi paylaşmaya gelenler, geleceğini, milyonlarca dolarını getirip üzerinde Ayyıldızın olduğu Türk tapularına yatırıyorsa bizim bu insanlara kucak açmamız lazım. Böyle 3 ayda bir vize verelim, 'yılda 6 aydan fazla kalamazsınız' gibi komik uygulamalarla değil, uzun süreli vizeler ve bir süre sonra da vatandaşlık hakkıyla ilgili çok olumlu bakış açıklarıyla yaklaşmamız lazım. Bu alanda cömert olmamız lazım" diye konuştu.

HIZLI SONUÇLANDIRMAMIZ LAZIM


Bakan Zeybekci, yabancı yatırımcılara vize kolaylığı konusunu hızlı bir şekilde sonuçlandırmak gerektiğini söyledi. Bu yönde büyük bir beklenti olduğunu belirten Zeybekci, "Türkiye marka olmuş bir ülke. Bugün Tahran'daki bir belirli bir varlık seviyesindeki gençlerin en büyük hayali Türkiye'de düğün yapmak, yaşamak, mülk sahibi olmak. Biz oralardan geldikçe hem maddi, hem manevi olarak zenginleşecek olan bir ülkeyiz. Açmamız lazım bunu. Biz geleni zenginleştiren bir kültüre sahibiz. Gelenden zenginleşen değil" diye konuştu.

BÜROKRASİDEN ŞİKAYETÇİLER

Zeybekci, Katarlı işadamlarından gelen şikayetlerle ilgili olarak "Şikayetler çok basit. Adlıları bir gayrimenkul veya şirketlerdeki devir ve teslimat işlemlerinin 45 gün sürmesini anlamıyorlar. Maalesef bürokrasinin Türkiye'de hala bizi üzmeye devam ettiğini görüyoruz. Biz bunlarla ilgili çalışmalarımızı yapacağız" dedi.

CARİ AÇIKTA SÜPRİZ BEKLENİYOR

Nihat Zeybekci, Türkiye'nin cari açığında sürpriz bir gelişme olabileceğini söyleyerek "Türkiye'nin ihracatını yüzde 10 seviyesinde artması ve kur değerini koruması, ithalatı cazip olmaktan çıkarıyor. Artık yurtdışı turizm pahalı hale geliyor, bu da döviz giderinizi azaltıyor, ihracatı teşvik ediyor. Dış ticaret açığı beklenenin üzerinde daralmaya başlıyor. Sürpriz gelişme bu" diye konuştu. Dış ticaret açığının daralmasıyla cari açığın da kontrol edilebilir hale geldiğine dikkat çeken Zeybekci, "Ziyaretler, işbirlikleri ortak yatırım başka ülkelerin tasarruflarını getirmek sürpriz kısmı bu. İnşallah Nisan ayı sonu itibariyle dış ticarette sürprizleri göreceksiniz. Mayıs ayı sonu itibariyle cari açıktaki iyileşme ve enflasyondaki gelişmeler. Kısır döngüye girme tehlikesini açık ara geçmiş olacağız" şeklinde konuştu.

TÜRK-KATAR ORTAK YAPIMI FİLM

Türk dizilerine de değinen Bakan Zeybekci, Türk dizileriyle Ortadoğu'da gurur duyduklarını söyledi. Katar ziyaretindeki gündem maddelerinden bir tanesinin de Türk dizilerinin oluşturduğunu belirten Zeybekci, "Türk yapımcıların buraya gelerek ortak, yerel figürler ve değerlerin içinde olduğu, Türkiye'yi ağırlıklı olarak pazarlayan ortak çalışmalar yapmak lazım. Ekonomi Bakanı olarak ben bunu Türkiye'nin ihracatının ve dış ticaretinin artırılmasında en önemli ürünler kadar önemli görüyorum. Bir dahaki ekipte film yapımcıları da olacak. Pazarlamaya devam yani" dedi. Türk dizilerindeki mozaikleme konusuna da tepki gösteren Zeybekci, "gördüğüm manzarayı iğrenç buluyorum" diyerek, "Kim onu öngördü bilmiyorum ama bunun derhal düzeltilmesi lazım. Ben bu konudaki talepleri ilgili kuruluşlara ilettim. Bu sürdürülemez bir şey" diye konuştu.

KATAR İLK ÜÇE GİRECEK ÜLKE

Bakan Nihat Zeybekci, Türk ve Katarlı işadamlarının işbirliği yapma anlamında planlanan hedeflere ilişkin yüzde 100 mutabakat olduğunu söyledi. Düzenlenen iş forumuna 170'den fazla Katarlı firmanın katıldığını belirten Zeybekci, Türkiye'den ise 45 firmanın forumda yer aldığını ifade ederek, "Bir Türk firmasına dört Katarlı firma düşüyordu. Katar bizim için fırsatlar anlamında ilk üçe girecek bir ülke" diye konuştu. Zeybekci Türkiye'yi asıl heyecanlandıranın üçüncü ülkelerle yapılacak işbirliği olduğunu söyledi ve kısa süre içinde güzel şeyler olacağının sinyalini verdi.

Turizm twitter

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yastık altı yatırımcısına vize müjdesi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN