Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneyi bir de kanoyla keşfedin!

Kıyıları karadan keşfetmekten sıkılanlar için düzenlenen kano turları, macera ve keyfi birarada sunuyor. Likya bölgesinde yoğunlaşan turlar sağlığı elverişli olan her yaştaki katılımcıya açık

Giriş Tarihi: 23.4.2014
Eskimoların denizde hızlı ilerlemek ve besin kaynakları olan deniz aygırı ile fokları avlamak için kullandığı kanolar günümüzde keyif ve macera arayanların hizmetinde. Türkiye'nin güney sahillerindeki bakir koyları keşfetmek için kano turlarına katılmak iyi bir seçenek. Kano turizmi özellikle Likya Bölgesi olarak anılan Kaş, Dalyan, Olimpos civarında yoğunlaşmış durumda. İster tek kişilik olanlarla, ister çift kişilik kanolarla seyahat edebiliyorsunuz. Tek kişilik kanolar K-1 ya da 'single', çift kişilikler ise K-2, tandem ya da double olarak anılıyor. Güneyde kanoyla tur düzenleyen en eski firmalardan biri Bougainville Travel. 18 yıldır hizmet veriyorlar. Firma yetkilisi Akif Gürsoy, bu turlara 1995 yılında Dalyan'dan Kaş'a seyir yapan yabancı bir çiftin kanolarını satın almalarıyla başladıklarını söylüyor. Ardından başka kanolar da alan firma, kendi filosunu oluşturmuş bile. Kano turu düzenleyen bir başka büyük firma da Dragoman. 1998 yılında bir ekiple birlikte Hollanda'dan İstanbul'a kadar Ren Nehri'nden kanolarla kürek çekerek gelen firma yetkilisi Gökhan Türe, tam bir kano sevdalısı ve ekibiyle birlikte 10 yıldır kano turları düzenliyor. Tur grupları en fazla 12 kişiden oluşuyor. Katılımcı sayısına ve turun zorluğuna göre rehber sayısı değişiyor. Bazen üçüncü bir rehber de katılabiliyor. Kano turlarına yüzme bilen 7'den 77'ye herkes katılabiliyor. Bugüne kadar en yaşlı müşterisinin 73 yaşında bir kişi olduğunu belirten Akif Gürsoy, 30 dakikalık bilgilendirmeden sonra kanoyu herkesin kullanabileceğini ancak verimli kullanmak için epey deneyim gerektiğini kaydediyor. Kanonun daha çok bir performans sporu olduğunu ifade eden Gökhan Türe ise, kalp yetersizliği, yüksek tansiyon, astım ve epilepsi sorunu olanların daha dikkatli olması gerektiğini vurguluyor.

KONTROLLÜ MACERA
Güvenlik önlemi olarak turdan önce katılımcılara bir sağlık özgeçmişi formu, risklerin kabulü ve muvaffakatname formu imzalatılıyor. Ayrıca kalkıştıkları işin tehlikesi ve risk düzeyi anlatılıyor. Kano turuna giderken ne getireceğiniz çok önemli. Yaz döneminde günlük turlara katılmak isteyenlerin yanlarında şapka, sandalet, güneş gözlüğü, güneş kremi, mayo, havlu, tişört ve 1,5 litrelik içme suyu getirmeleri yeterli oluyor. Diğer mevsimlerde ek olarak yağmurluk, mont gibi ek eşyalar gerekebiliyor. Kano turları istenilen her mevsimde yapılabiliyor. Likya kıyıları için nisan başı ile kasım sonu arası her zaman deniz kanosu için uygun. Marmara Denizi ve Karadeniz için ise en iyi dönem temmuz ortasından ağustos ortasına kadar. Seyir rotaları kıyı boyunca coğrafi, tarihi, kültürel ve doğal özelliklere göre belirleniyor. Bu öğelerin zengin olması hem turu renklendiriyor hem de ilgiyi artırıyor. Tüm bunlara kontrollü miktarda macera da ekleniyor. Turun zorluğunu çeşitli faktörler belirliyor. Katılımcıların eğitim ve deneyim düzeyi, fiziksel kondisyonları, mevsim, su sıcaklığı, gruptaki kişi sayısı, yağış durumu, rüzgârın şiddeti ve yönü, dalga büyüklüğü, akıntılar, gel-git hareketleri, kıyı yapısı, acil yanaşma noktaları rotayı şekillendiren unsurlar. Kano turları günübirlik olduğu gibi haftalık olarak da düzenleniyor. Kanocuların en gözde seyir noktası her 10 kilometrede bir antik kıyı yerleşimlerinin bulunduğu Likya kıyıları. Dragoman'ın günlük rotaları ağırlıklı olarak Kekova ve Kaş bölgesinde. Kekova, deniz kanosu turları için en çok rağbet gören bölge. Üstelik daha önce kano seyri yapmamışların da başarabileceği kadar basit ve keyifli bir rota. Ayrıca Kekova Batı ve Kekova Doğu rotaları da ilgi çekenler arasında... Firma, ikisini birleştirdiği iki günlük mini paketi alanları bir gece Simena'da konaklatıyor. Haftalık rotalarda Likya kıyıları içindeki belli başlı noktalar; Göcek Adaları ve koyları, Kaş-Demre, Yedi Burunlar ve Olimpos yer alıyor. Firmanın ayrıca Saint Nicholas rotası gibi bazı tematik turları da mevcut. Firmalar tamamen kişiye özel kapalı grup programlar da hazırlıyor. Kimi zaman kanolar römorkörlerle taşınarak iç sularda da özel turlar organize edilebiliyor. Bir saatlik ön eğitimin verildiği günlük turlarda, koylarda mola veriliyor, yemekler de buralardaki restoranlarda yeniliyor. Yetersiz olan katılımcılara rehber hatta bazen tekne desteği veriliyor.

UZUN SÜRELİ TURDA TECRÜBE ŞART!
Bir haftayı bulan kano turlarında ise en çok merak edilenler doğal olarak konaklamanın nasıl olduğu, yemeklerin nerede yenildiği. Öncelikle uzun süreli bu turlara daha önce bu sporu yapmış olan belirli seviyedeki katılımcılar kabul ediliyor. Yemekler grubun isteğine göre kıyılardaki restoranlarda yeniliyor. Ama maceraya daha düşkün bazı gruplar yemeği restoranda değil kamp alanında yemeyi tercih edebiliyor. Kullanılan tüm eşyalar doğaya uyumlu ve çözünebilir malzemelerden seçiliyor. Konaklama konusuna gelince... Eğer katılımcılar konforu arıyorsa bölgedeki otel ya da pansiyonda kalabiliyor. Eğer bunu tercih etmezse bir seçenek de çadır kurmak ya da teknede kalmak. Bazı turlar gulet ya da benzeri tekne destekli yapılıyor ve yemeiçme, konaklama gibi ihtiyaçlar bu tekne üzerinde karşılanabiliyor. Kürek çekmek istemeyen misafirler için de seçenekler düşünülmüş. Tüm yiyecek-içecek, konaklama ve ortak kamp malzemeleri tur fiyatına dahil oluyor.

TURA KATILACAKLARA ÖNERİLER
Pamuklu, hafif ve bol giysileri tercih edin. Mutlaka şapkanız olsun. Su sızdırmaz çanta, sandalet ve hassas ciltli olanlar için güneşten koruyucu krem tavsiye edilir.
Yanınızda yeterli miktarda içme suyu bulundurun.
Molalarda denize girerken sualtını keşfetmek istiyorsanız, palet, maske ve şnorkelinizi yanınıza almayı ihmal etmeyin. Eğer kuş-doğa gözlemcisiyseniz dürbününüzü (neme karşı korumayı unutmadan) yanınızdan eksik etmeyin.

ŞULE KAYA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneyi bir de kanoyla keşfedin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN