Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eflatunpınar Kaya Anıtı, UNESCO Kalıcı Listesi peşinde

Giriş Tarihi: 24.4.2014 11:29 Güncelleme Tarihi: 24.4.2014 11:40

Türkiye'den, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne giren son 13 alandan biri olan Konya'nın Beyşehir ilçesindeki Eflatunpınar Kaya Anıtı'nın, dünya mirasları kalıcı listesine girmesi hedefleniyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Çıpan: "Bu eserler şüphesiz zamanı gelince kalıcı listede yerini alacaktır. Önemli olan süreci iyi takip etmek ve alanlardaki çalışmaların takipçisi olmak"

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne giren son 13 alandan biri olan, Geç Hitit döneminde Kral 4. Tutalya tarafından Beyşehir ilçesinde yaptırılan Eflatunpınar Kaya Anıtı'nda hedef, dünya mirasları kalıcı listesine girmek.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan yaptığı açıklamada, Dünya Miras Merkezince gerçekleştirilen değerlendirme toplantısı sonucunda Türkiye'den 13 alanın geçici listeye alındığını anımsattı.

Müstakil olarak Konya'dan Eflatunpınar Kaya Anıtı'nın, genel olarak ise Konya'da bulunan Anadolu Selçuklu Medreseleri'nin listeye girdiğini ifade eden Çıpan, bu durumun memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Eflatunpınar Kaya Anıtı gibi müstesna bir eserin listeye alınmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Çıpan, anıtın bulunduğu alandaki çalışmalara devam edeceklerini anlattı.

Çıpan, bölgede geçen yıl çevre düzenleme çalışması yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:
"Anıtın çevresindeki alanla ilgili kamulaştırma çalışması devam ediyor. Muhtemelen önümüzdeki 2 hafta içinde çalışma sonuçlanacak. İlgili komisyonlar kuruldu, görüşmeler sağlandı. Kamulaştırma çalışması tamamlandıktan sonra daha geniş ölçekte bir projeyi hazırlayıp hayata geçireceğiz."

Anıt ve çevresinin tarihi açıdan çok önemli olduğuna dikkati çeken Çıpan, bugüne kadar hem pınarın kendisi hem de havuzun iyi sayılabilecek derecede korunduğunu kaydetti. 30 yıl öncesine kadar bir takım kazı çalışmaları gerçekleştirildiğini bildiren Çıpan, şöyle devam etti:

"Geçen yıl nitelikli bir proje uygulandı. Uygulamanın üzerinden 1 yıl geçince mevsim şartları nedeniyle etrafta çıkan otlar, ziyaretçilerin bıraktığı atıklar ve havuzun yosun tutmasıyla çalışmalar geriye gidiyor. Kamulaştırma çalışmasının ardından bölgeye kalıcı güvenlik elemanı konulacak. Ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlere rehberlik edilecek. Ziyaretçilerin sosyal ihtiyaçlarını karşılayacakları alanlar oluşturulacak."

Turizm twitter

Bu alanların aday listede yer almasıyla farklı bir sürecin başladığına işaret eden Çıpan, "Bu eserler şüphesiz zamanı gelince kalıcı listede yerini alacaktır. Önemli olan süreci iyi takip etmek ve alanlardaki çalışmaların takipçisi olmak" dedi.

Eflatunpınar Kaya Anıtı


Sadıkhacı beldesine 4 kilometre mesafedeki Eflatunpınar Hitit Anıtı, MÖ 1200 yıllarında Geç Hitit döneminde Kral 4. Tutalya tarafından yaptırıldı. 1837 yılından bu yana 3,5 metre yüksekliğinde bilinen yapının, Konya Müze Müdürlüğü tarafından 1996-1997 ve 1999-2001 yıllarında yapılan kazılar sonucu 7 metre yüksekliğinde olduğu belirlenmişti.

Anıta bağlantılı olarak yapılan 30 metreye 34 metre boyutlarında kutsal havuzun da bulunduğu ortaya çıkarılmıştı. Anıtın cephesinde ise 19 taş blok üzerinde çeşitli figürler yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eflatunpınar Kaya Anıtı, UNESCO Kalıcı Listesi peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN