Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En tehlikeli güzel şehir Napoli

Roma ve Milano'dan sonra İtalya'nın en büyük kenti olan Napoli İtalyan mafyasının serpildiği şehir de aynı zamanda. Ama bu büyülü şehrin arka sokakları gözünüzü korkutmasın sakın

Giriş Tarihi: 30.4.2014
Napoli'ye gittiğinizde birilerine "İtalyan mısınız?" diye sorarsanız "Hayır Napolitenim" yanıtını alırsınız. Bu tür yanıtlarla Venedik, Milano, Sicilya, Floransa gibi eski krallık merkezlerinde de karşılaşırsınız. Sonra kendi kendinize "Yahu bu İtalyanların alayı bölücü" dersiniz. Aslında bu bir bölücülük değil geçmişine sahip çıkma, köklerine bağlı kalma olayıdır. Çünkü Giuseppe Garibaldi ve Victor Emmanuel gibi devlet adamları dünyaya gelene kadar İtalya toprakları parça parça bağımsız devletler tarafından yönetildi. Birleşik İtalya 19. yüzyılın ortalarında kuruldu. Napoli de eski krallıklardan biriydi. Tam 800 yıl boyunca bağımsız olarak varlığını sürdürdü.

REHBERİNİZİ DİNLEYİN
Merkez nüfusu 1 milyon civarında olan şehrin metropoliten alanında 4 milyona yakın insan yaşamını sürdürüyor. Roma ve Milano'dan sonra en büyük İtalyan şehridir. Ayrıca nüfus yoğunluğu en fazla olan bölgedir. Napoli Limanı, Cenova'dan sonraki en büyük limandır. 19. yüzyılın sonlarında Amerika'ya olan büyük İtalyan göçünün merkezlerinden biridir. Napoli'ye gittiğinizde kaldığınız otelin ön büro çalışanları ya da rehberleriniz sürekli "Ammann ha ana caddelerden ayrılmayın, arka sokaklara sakın ola ki girmeyin" diye uyarılarda bulunacaktır. Bunda haksız da sayılmazlar çünkü ünlü yasadışı örgüt mafyanın fikir babası olan Napoli Kralı IV. Ferdinand buralıdır. 1860'ta Sicilya'yı ziyareti sırasında olası bir Fransız işgaline karşı mafyayı kurdurdu. Bu örgüt Sicilya'da kuruldu ama Napoli'de ergenlik çağını geçirdi, Amerika'da büyüdü. Bu sebeple siz siz olun rehberinizin sözünden çıkmayın, ara yollara sapmayın. Aslında o kadar korkulacak bir şehir değildir Napoli. Napoli'yi köşe bucak gezdiğinizde hem eski krallık çağının görkemiyle hem de Akdeniz'in kayıtsız ve mutlu yoksulluğuyla karşılaşırsınız. Bizim Tarihi Yarımada'da olduğu gibi çamaşırlar karşıdan karşıya gerilen iplere asılıdır Napoli'de de. Çünkü Akdenizliler giysilerdeki günahların güneş tarafından buharlaştırılacağına, bir de büyük veba salgınları döneminden kalan bir alışkanlıkla güneşin giysilerdeki mikropları kıracağını inanırlar. Napoli'nin içinde gezilecek çok yer var. 1279-1284 döneminde Sicilya Kralı I. Carlo tarafından yaptırılmış olan Castel Nuova Şatosu, Napoli Krallık Sarayı, Piazza Bellini'deki Antik Yunan şehir surları... Şehir merkezi olan koskocaman bir meydan vardır ki adı da Piazza Plebiscito'dur, Galeri Umberto adında 1900 yılında yapılmış kapalı çarşı (Bu çarşının bir benzeri Milano'da da vardır. Metal ve camın olağanüstü buluşmasının ifadesidir), San Elmo Kalesi ve Napoli Üniversitesi Merkez Binası gibi yerleri mutlaka görmelisiniz. Bir de Pompei kurbanlarının taşlaşmış cesetlerinin yer aldığı müzeyi de unutmayın.

POMPEI 45 KM UZAKTA
Ama eğer şehir dışına çıkma fırsatınız varsa Pompei'yi yerinde görmenizi tavsiye ederim. M.S. 79 yılında meydana gelen büyük Vezüv Yanardağı patlaması sırasında ortadan kaybolan iki şehirden biridir Pompei. Diğeri ise Herculanum'dur. Özellikle birincisine gittiğinizde tüyleriniz diken diken olacaktır. Yeryüzünün en büyük doğal afetlerinden biri sayılan bu yanardağ patlamasından önce burası dünyanın en güzel şehirlerinden biriymiş. Napoli'ye yaklaşık 45 kilometre uzaklıktaki bu güzelliği ve görkemi kentin sokaklarında gezerken fark edeceksiniz. Napoli'ye gelmişken bir gününüzü de Kapri Adası'nda geçirmenizi tavsiye ederim. Napoli Limanı'ndan bindiğiniz bir hızlı feribot sizi 45 dakika içinde adaya çıkarır. Ayrıca UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne kabul edilen ve Napoli'nin kuzeyinde yer alan Amalfi Kıyısı'nı da dolaşırsanız memnun kalırsınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En tehlikeli güzel şehir Napoli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN