Yeniden doğuşun hikâyesini anlatan topraklar Balkanlar

Mostar'dan Dubrovnik'e oradan da Bosna'ya uzanan Balkanlar turuna çıkıyoruz. Tarih boyunca işgale ve istilalara uğrayan bu topraklar keşfedilmemiş güzellikleri, ayakta dimdik duran eserleri ve muhteşem doğasıyla ziyaretçilerine yeniden doğuşun hikâyesini anlatıyor

Giriş Tarihi: 5.5.2014
Balkanlar eskilerin deyimiyle Rumeli, Osmanlı izlerini bugüne taşıyan eşsiz diyarlar olarak hafızamızda yer ediniyor. Türk kültürüne benzer dokusuyla etkileyen bu coğrafya, muhteşem mimari yapıları ve sıcakkanlı samimi insanlarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Balkanlar turunun ilk durağı olan Mostar farklı kültürleri bir potada eriten dokusuyla büyülüyor. Onca acı sonrası ayakta kalan bu eşsiz topraklar size umut etmenin ve güzel günlere inanmanın ne derece doğru olduğunu bir kez daha anlatıyor. Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen ve Osmanlı mimarisinin bir şaheseri olan Mostar Köprüsü dönemi anlatan eşsiz bir tablo. Türkiye Cumhuriyeti'nin katkılarıyla birebir aynısı yapılan bu eşsiz mimari, savaşla tarihin silinemeyeceğini anlatıyor.

HÜZÜNLE UMUT BİRARADA

Hepimizin yüreğine hüzünlü bir dokunuş yapan Saraybosna küllerinden yeniden doğan bir şehir. Her yeni doğan çocukla mutluluğun bir kez daha yeşerdiği Bosna ziyaretçilerine umut aşılıyor. Öyle ki yıllarca Sırp kuşatması altında kalan bu şehrin dış dünyayla yegane bağlantısı olan 800 metrelik tünel bunun en bariz örneği. Geçmişin kötü günlerini silip tarihi ve kültürel eserleriyle yeniden şahlanan kent Osmanlı döneminden kalan eserleriyle ziyaretçilerine nasıl da dimdik ayakta kaldığını resmediyor. Avrupa'nın en müstesna çarşısı Başçarşı'ya sahip olan Bosna'da her sokağı gezmeli her köşeyi içinize çekmelisiniz. Osmanlı'dan miras eserlere de rastlayacağınız bu şehirde Fatih Sultan Mehmet'e atfedilen Fatih Camisi ve Osmanlı Çesmesi'ni mutlaka görmelisiniz. Birçok dini görüşün varlığını sürdürdüğü Saraybosna'da camiiler, sinagoglar ve katedralleri görmeniz mümkün. Bu eşsiz şehrin kültürünü yaşamak isteyenler için düzenlenen Boşnak Gecesi de görülmeye değer. Boşnak kültürü ve yerel yemeklerinin tadına tüm gece boyunca doyamayacaksınız.

SÜRPRİZ DURAKLAR

Son dönemin en gözde destinasyonlarından Dubrovnik, kalın kale surlarıyla size bir ortaçağ masalını yaşatıyor. Eski ve yeni olarak ikiye ayrılan şehir UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alıyor. Dubrovnik'ten ayrıldıktan sonra Hırvatistan'ın en genç devletlerinden biri olan Karadağ'da Kotor, Budva ve St Stefan; Arnavutluk'un başkenti Tiran, Makedonya Ohrid Gölü, St Naum, Resne ve Manastır (Bitola) Ohri, Üsküp, Gostivar, Kalkandelen turun sürprizleri olarak karşınıza çıkıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeniden doğuşun hikâyesini anlatan topraklar Balkanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN