Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıkılma tehlikesi bulunan tarihi binalar restore edilecek

Giriş Tarihi: 5.5.2014 13:55

Kırklareli'de Osmanlı, Bulgar ve Rum mimarlarca inşa edilen ve çevresel faktörler nedeniyle yıkılma tehlikesi bulunan tarihi binalar onarılacak.

Kırklareli'de Osmanlı, Bulgar ve Rum mimarlarca inşa edilen ve çevresel faktörler nedeniyle yıkılma tehlikesi bulunan tarihi binalar restore edilecek.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırklareli'nin ilk yerleşim yerlerinden Yayla ve Kocahıdır mahalleleri ile Demirköy ilçesine bağlı Kıyıköy beldesinin, tescilli taşınmaz kültür varlıkları bakımından oldukça zengin olduğunu söyledi.

Yayla Mahallesi'nde Osmanlı ve Rum, Kocahıdır Mahallesi ile Kıyıköy beldesinde ise Bulgar mimarlarınca 1890-1910 yıllarında inşa edilen tescilli 182 tarihi bina olduğunu belirten Macit, son 3 yılda 14 binanın müdahale edilemeden yıkıldığını ifade etti.

Macit, binaların çevresel faktörler nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu dile getirerek, "Tarihi 152 binaya 5 yıl içerisinde güçlendirme veya restorasyon yapılmazsa 84'ü her an yıkılabilir vaziyette. Son 3 yıl içerisinde bu binaların kurtarılması amacıyla proje başlattık. Bu proje kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sağladığı hibe desteğiyle 52 binanın restorasyon projelerini hazırladık. Bunlardan 17'sinde uygulama yaptık" diye konuştu.

Tescilli binalara yeteri kadar müdahale edemediklerini anlatan Macit, şunları kaydetti:

"Taşınmazların korunmasına ve projelendirilmesine ilişkin yaşadığımız en büyük sıkıntılardan biri taşınmazların mülk sahipleridir. Mülk sahipleri vefat etmiş, varisleri kalmış binalar ya da çok sayılı varislerden başvuru almakta zorlanıyoruz... Onların hissedarlarına ulaşmada büyük problemler yaşıyoruz. Ulaşabildiklerimizin başvurularını alarak projelendiriyor ve bir sonraki yıl uygulamaya geçiriyoruz."

"Kamuoyunun daha duyarlı olması gerekiyor"

Macit, bu yıl 10 taşınmaz için bakanlıktan uygulama için yüzde 100 hibe desteği aldıklarını aktararak, "Bu yapı sahipleriyle sözleşmeler imzaladık. Biri Koyunbaba Kilisesi, 3'ü il merkezinde biri Vize ilçesi ve 5'i de Kıyıköy beldesinde olmak üzere 10 binada bu yıl uygulama yapacağız. Kamuoyunun biraz daha duyarlı olması gerekiyor. Trakya Kalkınma Ajansı'nın destekleri, Sınır Ötesi İş Birliği Projeleri kapsamındaki ve bakanlığımızın verdiği hibe destekleri kullanılmalıdır. Bu tür destekler kullanıldığı takdirde kültür mirasının korunması daha da kolaylaşacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Vize ilçesinde ve Kıyıköy beldesinde ahşap ve kagir tipi binaların bulunduğunu ifade eden Macit, bunların Bulgar mimarlarca inşa edildiğini kaydetti.

Kıyıköy beldesinde sur içindeki 5 tarihi binaya öncelik vereceklerini aktaran Macit, bu binaları restore ederek turizm amaçlı kullanmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Turizm twitter

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıkılma tehlikesi bulunan tarihi binalar restore edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN