Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dupnisa Mağarası ziyaretçilerini bekliyor

Yarasaların üremesi amacıyla her yıl belirli aylarda ziyarete kapatılan mağara, 15 Mayıs'tan itibaren gezilebilecek. Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Macit: "Geçen yıl mağarayı 120 bin kişi ziyaret etti. Bu yıl ziyaretçi sayısında artış bekliyoruz"

Giriş Tarihi: 13.5.2014 16:58
Trakya'nın turizme açık tek mağarası olan ve yarasaların üremesi amacıyla her yıl belirli aylarda ziyarete kapatılan Dupnisa Mağarası, 15 Mayıs'tan itibaren gezilebilecek.

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit yaptığı açıklamada, Dupnisa Mağarası'nın turizm açısından çok önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Macit, Türkiye'nin en uzun mağarası olma özelliğini taşıyan Dupnisa'nın ziyaretçi sayısının her geçen yıl arttığını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresi'nin çalışmaları doğrultusunda düzenlenerek 2003 yılında ziyarete açılan Dupnisa Mağarası'nın, Kırklareli turizmi ve Istrancalar bölgesi için önemli olduğunu dile getiren Macit, "2 bin 720 metreden oluşan mağaranın, 500 metrelik bölümüm turizme açık. Diğer bölümüne ise sadece profesyonel mağaracılar girebiliyor. Trakya'nın turizme açılan tek mağarası olma özelliğini taşıyan, 16 türde yaklaşık 33 bin yarasa bulunan Dupnisa Mağarası perşembe günü ziyarete açılıyor" diye konuştu.

Macit, yarasaların kasım-mart dönemini kış uykusunda geçirdiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Yarasalar, yaz döneminde depoladıkları besinlerle hayatlarını sürdürürler. Yazın enerji depolayan yarasalar, kış uykusunda ürkütülmemeli. Çünkü, ürkütüldüklerinde stresten hayatlarını kaybediyorlar. Ayrıca, enerji harcadıkları için de güçsüz düşüp ölebiliyorlar. Dolayısıyla Dupnisa Mağarası'nı 15 Mayıs-15 Kasım tarihlerinde ziyarete açıyoruz."

Macit, geçen yıl mağarayı 120 bin kişinin ziyaret ettiğini aktararak, bu yıl ziyaretçi sayısında artış beklediklerini sözlerine ekledi.

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası, Kırklareli'nin Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü sınırları içerisinde, köyün 5-6 kilometre güneybatısında yer alıyor.

Trakya'nın turizme açılmış tek mağarası olma özelliği taşıyan Dupnisa Mağarası'nın, üç girişe sahip bir yeraltı sistemi var.

Toplam 3 bin 200 metre uzunluğundaki mağaranın girişten itibaren ilk 1000 metresi suludur.

Mağara, Kırklareli'ye 58, İstanbul'a da 230 kilometre uzaklıkta bulunuyor.


Turizm twitter

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dupnisa Mağarası ziyaretçilerini bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN