Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muğla turizm sezonuna hazır

Türkiye'nin bin 484 kilometre ile en uzun kıyı şeridine sahip Muğla ve ilçelerinde 250 bin yatak kapasitesi bulunan turistik tesisler, turizm sezonu için hazırlıklarını tamamlayarak bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlere hizmet vermeye başladı.

Giriş Tarihi: 15.5.2014 12:01
Bünyesinde barındırdığı tarihi ve kültürel özellikler ile her yıl 3 milyondan fazla turisti ağırlayan Muğla, dünyanın farklı yerlerinden gelenlere güzel bir tatil yapma olanağı sağlıyor.

İl Kültür Turizm Müdürü Veli Çelik yaptığı açıklamada, tarihi ve doğal güzellikleri ile kültürel özellikleri bünyesinde barındıran Muğla'nın turizm açısından önemli bir kent olduğunu söyledi.

Muğla bölgesinde 100 bin bakanlık, 150 bini belediye belgeli 250 bin yatak kapasitesi bulunduğunu bildiren Çelik, "Muğla, İstanbul ve Antalya'dan sonra üçüncü turizm destinasyonu. Her yıl 3 milyon yabancı Muğla'yı ziyaret ediyor. Bunun karşılığında da 3 milyar doların üzerinde bir kaynak bırakıyor. Hedefimiz, Bakanlığımızın 2023 Turizm Strateji Planına uygun olarak orta vadede 5 milyon ziyaretçiye ulaşmak" dedi.

Muğla'nın kültürel değerlerini deniz, kum, güneş kadar kullanamadığına dikkati çeken Çelik, hazırlanan stratejide kültürel etkinliklerin ön plana çıkarılması, deniz, kum, güneş turizmini kültüre yönlendirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Turist sayısında geçen yıla göre yüzde 22 artış

Çelik, kente bu yılın 4 aylık döneminde (ocak-nisan) hava ve deniz yoluyla 143 bin turist geldiğini, İngiltere, Yunanistan, Rusya, Almanya ve Fransa'dan gelen turistlerin ilk sıralarda yer aldığını dile getirdi.

Turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 arttığına işaret eden Çelik, geçen yıl aynı dönemde Muğla'yı 116 bin kişinin ziyaret ettiğini vurguladı.

Turizmde kalitenin artırılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını anlatan Çelik, şöyle devam etti:

"Belirli merkezlerde sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla toplantı düzenleyeceğiz. Sezonun daha sağlıklı geçmesi ve turizme hizmet eden kişi ve kurumların hizmet sunumlarındaki aksaklıkların giderilmesi için koordinasyon sağlayacağız. Turizm İl Koordinasyonu oluşturup kalıcı bir kamu politikası haline getirmeyi planlıyoruz. 5 milyon hedefimize iç turizm hareketimizi kattığımızda Muğla, ülkemiz için daha da önemli bir destinasyon olacak."

Turizmde kalitenin artırılmasıyla hedef pazarlarının da değişeceğini belirten Çelik, bu dönemde kuzey ülkelerini hedef seçtiklerinin altını çizdi.

Milli gelirinin yüksek ve oturmuş bir yönetim sisteminin olması nedeniyle bu pazarlarda Türkiye ve Muğla'yı tanıtmaya çalıştıklarını ifade eden Çelik, "Bu ülkelerden de yavaş yavaş müşteri çekmeye başladık. Bu, dengeli bir pazar politikası oluşturmamıza neden olacak. İlimizi ziyaret eden bazı ülkelerde sıkıntı yaşandığında bunu, diğer ülkelerden gelecek ziyaretçilerle kapatmayı planlıyoruz" diye konuştu.

"İyi bir sezon bekliyoruz"

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Yavuz Torunoğulları da Muğla'nın turizmde yaz sezonuna her yönüyle hazır olduğunu söyledi.

Geçen yıla göre daha iyi bir sezon beklediklerini anlatan Torunoğulları, şunları söyledi:

"Rusya'nın Ukrayna politikasındaki fikrini değiştirmesi, meseleye biraz daha ılımlı bakmasının piyasayı olumlu etkilemesini bekliyoruz. Yaşananlar hem Rusya hem de Ukrayna'dan tatile çıkan insan sayısına etki edecektir. Hollanda, Belçika gibi pazarlarda da oturmuş bir sayı var. Hem tur operatörlerinin rezervasyon çalışmaları hem de bugüne kadar oluşmuş verilere baktığımızda 2013'ten daha iyi bir sezon geçeceği görülüyor."

Fethiye'de 48 bin yatak kapasitesi bulunduğunu bildiren Torunoğulları, kapasitenin tamamının belirli dönemlerde aktif olarak kullanıldığını, yeni yatırımlarla bu sayının önümüzdeki yıllarda 55 bine yükselmesini hedeflediklerini kaydetti.

Nitelikli personel sorunu


Torunoğulları, Fethiye'de nitelikli yatak az olduğu için personel istihdamının da sınırlı kaldığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Yabancı dil eğitimi alan personel sayısı az. Bölgedeki sektör temsilcileriyle görüştüğümüzde herkesin bu sıkıntıyı yaşadığını görüyoruz. Yabancı dil bilen az sayıdaki personel, rekabet olmayınca kendisini geliştirme veya daha nitelikli hale gelmede gayret göstermediğini görüyoruz."

Bodrum'da sezon başladı

TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel de Bodrum'da nisan ayı itibarıyla sezona başladıklarını belirtti.

Sektörün tam anlamıyla sezona hazır olmadığını ifade eden Gökbel, "En büyük eksikliğimiz kalifiye elaman. Bütün işletmelerde bu eksiklik var. Hem ülkemizde hem de Bodrum'daki işletmeler kalifiye elemanı barındıracak performansta değil. Bu yüzden kadrolar yeniden şekillendiriliyor. Bu kadrolar, hem turist hem de işletmeler açısından büyük bir risk oluşturuyor" dedi.

Yeni sezonda bölgeye İskandinav ve kuzey ülkelerden daha çok turist beklediklerini kaydeden Gökbel, sözlerini şöyle tamamladı:

"İngiltere pazarında sürekli bir düşüş vardı. Bodrum turizmi için bu ülke önemli bir destinasyon. Son yıllarda bu pazarda olumlu gelişmeler yaşanıyor. Balkan ülkelerinden gelen turistler var. Tanıtım faaliyetleri sayesinde Çin'den Hindistan'a kadar ülkelerden turisti bölgemizde görmek mümkün. Bu dönem iyi bir sezon hedefliyoruz."

Turizm twitter

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muğla turizm sezonuna hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN