Zagreb Havalimanı yeni terminalinin temeli atıldı

TAV Havalimanları'nın içinde yer aldığı ZAIC konsorsiyumu, Hırvatistan'ın Zagreb Havalimanı'nın kapasitesini yıllık 8 milyon yolcuya çıkaracak yeni yolcu terminalinin yapımına başladı. TAV, yüzde 15 hisseyle parçası olduğu konsorsiyumda Zagreb'in işletmesini 2042'ye kadar sürdürecek.

Giriş Tarihi: 22.5.2014 11:06
TAV Havalimanları'nın içinde yer aldığı ZAIC konsorsiyumu, Hırvatistan'ın Zagreb Havalimanı'nın kapasitesini yıllık 8 milyon yolcuya çıkaracak yeni yolcu terminalinin yapımına başladı. TAV, yüzde 15 hisseyle parçası olduğu konsorsiyumda Zagreb'in işletmesini 2042'ye kadar sürdürecek.

TAV Havalimanları'ndan yapılan açıklamaya göre, Balkanlar'ın gözde turizm destinasyonlarından Hırvatistan'ın giriş kapısı Zagreb Havalimanı'nın yeni yolcu terminalinin yapımı için düğmeye basıldı. Terminalin temel atma törenine Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanovic, hükümet üyeleri, yerel yöneticiler ve Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Burak Özügergin'in de aralarında olduğu konuklar katıldı.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, açıklamada yer alan değerlendirmesinde, Zagreb'in hak ettiği şekilde Avrupa'nın başlıca çekim merkezlerinden biri olması yolunda önemli bir adım atıldığını belirterek, yeni yolcu terminalinin modern mimarisi ve son teknolojiye sahip altyapısıyla Zagreb'i bölgenin de öne çıkan havalimanlarından biri haline getireceğini kaydetti.

Havalimanlarında yolcu memnuniyetini en üst seviyeye çıkartmak için tasarım aşamasından işletmeye kadar tüm süreçlerin entegre bir şekilde yürütülmesinin büyük önem taşıdığına işaret eden Şener, "Havalimanı yapım ve işletmesinde dünyanın önde gelen markalarından biri olarak, bu projeyi hayata geçirecek uluslararası konsorsiyumun bir parçası olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Projenin Türkiye ve Hırvatistan arasındaki iyi ilişkilerin ve iş birliğinin daha da gelişmesine katkı sunmasını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Zagreb Uluslararası Havalimanı (MZLZ) Yönetim Kurulu Başkanı Bruno Mazurkiewicz ise Hırvatistan Cumhuriyeti ile ZAIC konsorsiyumu arasındaki ortaklığın başlangıcını kutlamaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, gelecek 30 yılda birlikte yakalayacakları başarılar için sabırsızlandığını dile getirdi.

ZAIC konsorsiyumu içinde yer alan Bouygues Batiment International Gelişim Direktörü Christoph Petit, ZAIC konsorsiyumundaki tüm ortakların işe bağlılıkları ve yükümlülüklerini yerine getirmelerinin bir sonucu olarak yeni yolcu terminalinin zamanında yetişeceğinin garantisini verdiğini belirtti.

Aeroports de Paris Management (ADPM) İcra Kurulu Başkanı Jacques Follain ise "Zagreb Uluslararası Havalimanı toplam yatırım miktarı ve ZAIC konsorsiyumundaki tüm ortakların taahhütlerini yerine getirilmesiyle bölgede önemli bir yere sahip olacak. Önümüzdeki üç yılda, yeni havayolu şirketlerini havalimanımıza çekerek yolcu sayısı ve hava trafiğini arttırmak için çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Viadukt İcra Kurulu Başkanı Josko Mikulic de bu önemli yatırımın bir parçası olmaktan ve bu uluslararası projeye yerel bilgi, uygulama ve deneyim sağlamaktan gurur duyduklarını ifade etti.

2016'da tamamlanması planlanıyor

Kamu-özel sektör iş birliği modeliyle hayata geçen projeyle yolcu kapasitesi 2 milyondan önce 5 milyona, nihai olarak da 8 milyona çıkarılacak. 2016 sonunda tamamlanması planlanan yeni terminal 65 bin metrekare alana sahip olacak. TAV Havalimanları ve ADPM, havalimanının işletmesini üstlendi ve bunu nisan 2042'ye kadar sürdürecek. İşletme kapsamına terminal binasının yanı sıra pistler, kargo terminali, otoparklar ve ileride geliştirilecek emlak yatırımları da dahil bulunuyor.

Zagreb Havalimanı ihalesi Nisan 2012'de gerçekleşti. İhaleyi Aeroports de Paris Management (ADPM)-Bouygues Batiment International (BBI) konsorsiyumu kazandı. Projeyi yürütecek konsorsiyumda TAV Havalimanları'nın yüzde 15 payı bulunuyor. Konsorsiyumun diğer üyeleri ADPM yüzde 20,77, BBI yüzde 20,77, Marguerite Fund yüzde 20,77, IFC yüzde 17,58 ve Viadukt yüzde 5,11 paya sahip.

Proje için Avrupa Yatırım Bankası (European Investment Bank-EIB), International Finance Corporation (IFC), Deutsche Bank ve Unicredit Bank Austria tarafından finansman sağlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zagreb Havalimanı yeni terminalinin temeli atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN