Mardin'e turist ilgisi arttı

Farklı din, dil ve medeniyette insanların yıllarca bir arada yaşamasıyla adeta barış ve hoşgörünün sembolü olan Mardin'de konaklayan turist sayısında geçen yıla oranla büyük artış yaşandı.

Giriş Tarihi: 23.5.2014 11:31
Farklı din, dil ve medeniyette insanların yıllarca bir arada yaşamasıyla adeta barış ve hoşgörünün sembolü olan, "Gündüz Seyranlık, Gece Gerdanlık" olarak nitelendirilen Mardin, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

İnanç turizmi ve çok sayıda tarihi, kültürel varlığıyla yakaladığı trendi geçen yıl başlatılan çözüm sürecinin bölgeye getirdiği huzurla devam ettiren antik kentte konaklayan turist sayısında geçen yıla oranla büyük artış yaşandı.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin'de yılın ilk dört ayında 116 bin 188 kişi konakladı. Çözüm süreciyle huzurun hakim olduğu bölgeye rotasını çevirerek Mardin'de konaklayan yerli ve yabancı turistlerin sayısı yılın ilk dört ayında geçen yıla göre yüzde 32 artış gösterdi.

Yatak sayısının yaklaşık 4 bin 400 olduğu ilde, otellerde yüzde 100 doluluk sağlanması nedeniyle Mardin Valiliği, geleceğini turizmde gören ilde yatak sayısının artırılması için yatırımcılara çağrıda bulunuyor.

Yoğun talep nedeniyle otellerin yanı sıra kamu kuruluşlarına ait misafirhanelere de temmuz ayına kadar rezervasyon yapıldı.

Konaklamada yüzde 32'lik artış


Vali Ahmet Cengiz, AA muhabirine, Mardin'e yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin her geçen gün arttığını, ilde konaklayan turist sayısında bu yıl ciddi artış meydana geldiğini söyledi.

"Gündüz Seyranlık, Gece Gerdanlık" olarak nitelendirilen Mardin'in kimliğini muhafaza eden ender şehirlerden biri olduğunu vurgulayan Cengiz, "Mardin üstü tozlanmış bir mücevhere benziyor. Mardin'de her şey var. Yağ, un, şeker. Bunun helva haline getirilmesi lazım. Tarihi ve kültürel varlıkların tanıtımıyla Mardin'in geleceği turizmdir" dedi.

Cengiz, son yıllarda bölgede meydana gelen olaylardan Mardin'in de etkilendiğini ancak tüm bu olumsuzlukların çözüm süreciyle geride kaldığını ifade etti.

Hava koşullarındaki değişime rağmen, ilde konaklayan turist sayısında artış olduğuna dikkati çeken Vali Cengiz, şöyle dedi:

"Buna birlik, beraberlik ve kardeşlik iklimi ciddi katkı sundu. Geçen yıl da önceki yıla oranla ziyaret eden turist sayısında ciddi artış olmuştu. Bu yıl da trend artarak devam ediyor. Yılın ilk dört ayında 116 bin 188 kişi ilimizde konakladı. Bu yıl adeta turizmde bir patlama yaşandı. Bir yılda, bir ilde konaklama sayısında ki yüzde 32'lik artış, tek kelimeyle 'patlama'. Bunun artarak devam edeceğini düşünüyoruz."

"Oteller yüzde 100 dolu"


Vali Cengiz, Mardin'de şimdiden otellerde ve konaklarda yer bulmakta sıkıntı yaşandığına işaret ederek, kamu kurumlarının misafirhanelerinin dahi temmuz ayına kadar kapatıldığını kaydetti.

Mardin'e yapılacak her tür yatırımın yatırımcısına kazanım sağlayacağını vurgulayan Vali Cengiz, şöyle konuştu:

"Oteller yüzde 100 dolu. Mardin iyi bir turizm sezonu geçiriyor. Böyle giderse yakın bir zamanda ilimizdeki otel ve tesisler talep karşısında yetersiz kalacaktır. Sosyal tesisler de dahil ildeki yatak sayısı 4 bin 400. Mardin gibi geleceğini turizmde arayan kent için bu sayı çok düşük. Bu sayının hızla yükseltilmesi gerekiyor. Otellerde yer bulmakta ciddi sıkıntı yaşanıyor. Mardin'de turizme yatırım yapanlar çok kısa sürede meyvelerini alacaktır."

Çözüm sürecinin etkisi


Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Azat Güngör de, otellerin doluluk oranının hafta içinde yüzde 90, hafta sonu ise yüzde 100 olduğunu dile getirerek, "Rezervasyonlarımız temmuz ayında da dolmak üzere. Konaklamak isteyenlerde geçen yıla oranla önemli artış yaşandı. Kimi zaman talebe cevap veremez duruma geliyoruz. Bunda çözüm sürecinin önemli bir etkisi var" diye konuştu.

İl Kültür Turizm Müdürü Alaaddin Aydın ise, Mardin'de önceki yıl konaklayan turist sayısının 287 bin 600, geçen yıl ise 351 bin 42 olduğunu ifade ederek, bu yıl ise bu sayısının yüzde 32 arttığını söyledi.

Mardin'i ziyaret eden Zeynep Akçay da 10 yıl aradan sonra kente geldiğini anlatarak, ilde huzurlu bir şekilde gezmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Eskişehir'den Mardin'e gelen Zeliha Çalışay ise daha önce televizyonda gördüğü Mardin'i ziyaret etmek istediğini aktararak, herkesin tarihi şehri görmesi gerektiğini vurguladı.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin'e turist ilgisi arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN