Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cildimiz yazın daha fazla özen ister

Yaz döneminde sıcaklık, UV ışığı ve nem oranındaki artış cildi olumsuz etkiler. Cildi bu olumsuz etkilerden korumanın yollarını Memorial Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Zerrin Baysal'a sorduk

Giriş Tarihi: 28.5.2014
İSİLİKTEN KORUNMAK İÇİN DUŞ ALIN
Yazın artan ısı, metabolizmada hızlanmaya, ter bezi aktivitesinde artışa, damarlarda genişlemeye, 'sebase' adı verilen yağ salgısında artışa neden olur. Bu artışlar bazı insanlarda hastalık düzeyine varan sonuçlara yol açar. Bunların en önemlisi, aşırı terlemeye bağlı isiliklerdir. İsilik aşırı üretilen terin atılamaması sonrasında gelişir ve ciltte küçük, kaşıntılı, bazen yanma duygusuna yol açan lezyonlar gelişir. Sık banyo yapılmadığında, aşırı giyinme devam ettiğinde bu küçücük sivilceye benzeyen kızarıklıklar, daha büyük çıbana benzeyen sivilcelere dönüşür, antibiyotik tedavisi zorunluluğu doğar.

HAVUZ VE DENİZ SUYUNDAN ARININ
Duş almadan havuza girmek ya da havuzdan çıktıktan sonra duş almamak enfeksiyon hastalıklarının bulaşmasını ve oluşmasını kolaylaştıran en önemli yoldur. Bu enfeksiyonlardan en sık rastlananı molluskum, siğiller, mantar enfeksiyonlarıdır ki; bazen tedavileri uzun sürebilir veya hasta tedaviye yanıt vermeyebilir.

TERLEME MANTARA YOL AÇ ABİLİR
Aşırı terleme kıvrım bölgelerinde (kasıklarda, koltuk altında, parmak aralarında, kadınlarda meme altı ya da arasında) daha fazla görülür. Bu bölgelerin ıslak ya da nemli kalması, maya hücrelerini harekete geçirerek mantar hastalığının oluşmasına neden olur. Özellikle ayaklarda kötü kokular, pişiğe benzeyen görüntüler ve şiddetli kaşıntılar başlar. Bu durum yine hekime başvurmayı gerektirir; çünkü bu şikayetlerin tedavisi ve takibinin ciddiye alınması gerekir.

TERLİK AYAK SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ
Havuz kenarlarında çıplak ayakla yürümek de yukarıdaki hastalıkları bulaştırmamıza ya da kapmamıza neden olur. Terlik deyince de bilinmesi gereken önemli hususlar vardır: Parmak arası ya da kapalı terlikler yazın pişiklerin ya da nasırları temel nedeni olabilir. Çünkü sürtünme travması, deri sağlığı için istenilen bir pozisyon değildir. Yumuşak, hava alan, deriye sürtme ya da terletme duygusu vermeyen terlikler kullanmak daha isabetli olur.

SAUNAYA KENDİ HAVLUNUZLA GİRİN
Otellerde kullanılan ortak alanlar ne kadar hijyenik görünürse görünsün, bu mekanlarda kullanılacak ya da temas edilecek yerlere şahsi eşyalarımızla gidersek yine bulaşıcı hastalıklardan korunmak için önemli bir adım atmış oluruz. Sauna, hamam, buhar odaları gibi yerlere terlikle girmek, oralarda oturacağımız yerlerde havlu kullanmak riskleri minimuma indirecektir.

EN LEZZETLİ FESTİVAL
6-8 Haziran'da İzmir Alaçatı'da gerçekleşecek olan Kaybolan Lezzetler Festivali'nde geleneklerin yeni nesillere aktarılamaması sonucu unutulmuş-kaybolmuş Anadolu lezzetleri yeniden gün yüzüne çıkarılacak. Festivalde tarifler, özel bir komite tarafından yörede yaşayan yaşlı kadınlardan alınıp, belgeleniyor. Hatta kadınlar bu unutulmuş lezzetleri bizzat kendileri yaparak yarışıyorlar. Tüm bu tarifler ayrıca restoranlarda yemek olarak sunuluyor, sokak etkinlikleri, yarışma ve workshop'larla tanıtılıyor. Festivale gelenler, uzman aşçılarla gerçekleştirilen yemek atölyelerine de katılabilecek. İlki gerçekleşecek festivalin resmi tur operatörü Prontotour.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cildimiz yazın daha fazla özen ister
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN