Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doyumsuz manzara için bin 300 basamak çıkıyorlar

Giriş Tarihi: 9.6.2014 15:40

Ordu'da sık ağaçları, doğal bitki örtüsü, av ve yaban hayatı bakımından zengin içeriğiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Yorozkent Ormanı'nda zirveye bin 300 ahşap basamakla çıkılıyor

Ordu'da sık ağaçları, doğal bitki örtüsü, av ve yaban hayatı bakımından zengin içeriğiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Yorozkent Ormanı'nda zirveye bin 300 basamakla çıkılıyor.

Karadeniz Bölgesi'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan, Ordu'nun Saraycık Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Yorozkent Ormanı, yüksek kayaların tepesindeki seyir teraslarıyla dikkati çekiyor.

Yaklaşık 900 metre yükseklikteki ormanda ziyaretçiler ahşaptan yapılan basamaklardan yaklaşık yarım saatlik zorlu bir yolculuğun ardından zirveye ulaşma imkanı bulabiliyor.

Engebeli arazide zorlu yolculuğun ardından zirveye çıkan Eren Kul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk defa zirveye çıktığını ve yol boyunca çok zorlandığını söyledi.

Zor olmasına rağmen herkese zirveye çıkma tavsiyesinde bulunan Kul, şöyle konuştu:

"Birkaç defa buraya gelmiştim ama zirveye hiç çıkmamıştım. Arkadaşlar 'çıkalım' dedi, ben de onlarla çıkmaya karar verdim. Yolculuk boyunca çok zorlandım. Çünkü bin 300 basamak var ve arazi çok engebeli. Yaşlı vatandaşlarımız için belki zirveye kadar çıkmak imkansız olarak gözüküyor ancak yol boyunca dinlenme terasları var. İsterse herkes dinlene dinlene çıkabilir. Ben ve arkadaşlarım çıktığımız için çok memnunuz. Sonuçta çok güzel bir manzara sizi karşılıyor."

- "İlk bakışta kolay gözüküyor"


Recep Acar ise zirveye çıkarak hem spor yaptıklarını hem de manzara seyretme imkanı bulduklarını dile getirdi. Ormanın, dönemin Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu tarafından kurulduğunu anlatan Acar, şöyle devam etti:

"Bu ormanda zirveye çıkmak için bin 300 basamak var. Zaman içerisinde insanlar özellikle hafta sonları aileleriyle buraya piknik yapmak için gelmeye başladı. Zirveye çıkmak isteyen çok kişi oluyor. Genellikle çıkıyorlar. İlk bakışta kolay gözüküyor, insanlar yola çıkıyor. Belli bir noktaya geldikten sonra doğal olarak zorlanıyorlar ama yapacak bir şey kalmıyor. Bir şekilde zirveye ulaşmak için yola devam ediyorlar."

Zirveye çıkan vatandaşların gördükleri manzara karşısında hayran kaldıklarını vurgulayan Acar, şunları kaydetti:

"Zor olsa da aslında çok güzel bir şey. Hem spor yapıyoruz hem de manzara seyretme imkanı buluyoruz. Çok yüksek bir yer olduğu için buradan Ordu'nun yaylalarını hatta Giresun'u görme imkanı bulabiliyoruz. Benim insanlara tavsiyem mutlaka zirveye çıkarak bu güzel manzarayı görsünler. Çok fazla basamak var diye korkmasınlar. Biraz kendilerini zorlarlarsa zirveye rahatça çıkabilirler."

Salih Aydın da ailesiyle zirveye çıktığını belirterek, "Eşim zaman zaman yorulsa da bir şekilde çıkmayı başardık. Küçük kızımızı da sırtımda taşıdım. Biraz zorlanmamıza rağmen buraya çıktığımız için çok memnunuz" dedi.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doyumsuz manzara için bin 300 basamak çıkıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN