Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir doğa harikası Sri Lanka

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti, bir botanik bahçesinden farksız. Yemyeşil ormanları, bembeyaz kumsalları, lezzetli meyveleri ve ilginç tapınaklarıyla mutlaka görülmesi gereken bir yer

Giriş Tarihi: 11.6.2014
Önce"Sri Lanka'ya nasıl gidilir?" sorusuna cevap verelim. Sri Lanka vizesi almak hiç zor değil, resmi internet sitesinden online olarak kişi başı 20 dolar ödeyip hemen vize sahibi olabilirsiniz. Kapıdan da vize alınabiliyor. Ancak bir tur şirketinden ayrıntıları öğrenmekte fayda var. Ülkeye aktarmalı uçuşlarla ulaşılabiliyor. Genelde dört saat süren Doha yolculuğunu, ardından da beş saatlik bir uçuşu göze almanız lazım. Sri Lanka'da yollar gerçekten sorunlu. Trafik soldan akıyor üstelik şehirlerarası yollar çok dar. 30 kilometrelik yolu bir saatte ancak gidebiliyorsunuz. Önceden organize olmadan bir yerden bir yere gitmek gerçekten sıkıntılı bir durum. Araçlar dar yollarda ancak bir akrobat esnekliğiyle hareket ederek yol alabiliyor. Huzurlu bir gezi için ya tur şirketi ya da bölgeyi bilen bir rehber bulmanızı tavsiye ederim. Maceraseverler dilediğini yapabilir... Sri Lanka'ya vardınız, havalimanından 1 saatlik araç yolculuğuyla ülkenin en büyük şehri ve Colombo'ya ulaşabilirsiniz. Colombo 16. yüzyıla kadar küçük bir liman kentiymiş. 1505'te Portekizlilerin gelmesi ve İngiliz idaresi sırasında önemli limanlardan birine dönüşmüş, gitgide büyüyerek bugünkü halini almış. Şehrin her noktasında göze çarpan Portekiz, Hollanda ve İngiliz mimarisi, koloni günlerinden kalma. Kandy şehri görülmesi gereken bir diğer önemli şehir Sri Lanka'da. Bu kadim şehir 1815 yılında İngiliz idaresine geçmeden önce Sinhala Kralları'nın son başkenti olmuş. Burada Kandy Çarşısı, göl kenarı gezilip, mücevher işleme ve el sanatları merkezi ziyaret edilebilir. Kandy Budistler için de çok önemli. Kandy'yi Budistler için önemli kılan, kutsal emanet saydıkları 'Buda'nın dişi'nin tutulduğu Dalada Maligawa Tapınağı'nın da bu kentte olması. Tapınak mutlaka görülmeli.

BAHARAT BAHÇELERİ ÇOK ETKİLEYİCİ
Baharat, Sri Lanka mutfağı için çok önemli, birçok bölgede kurulmuş baharat bahçesi var. Matale Baharat Bahçesi de bunlardan biri. Gerçekten insanın başını döndürüyor. Bu bahçede ağaçların, çeşitli bitki yapraklarının vücudumuza yararları öğrenilebiliyor. Fit olmak için, migren ağrıları ve göz altı morarmaları için aloe veraların yanı sıra tarçınlar, vanilyalar vb. çok çeşitli baharat alabiliyorsunuz. Bahçeleri gezdikten sonra rotanızı M.Ö 1. yüzyıldan kalan Dambulla Mağara Tapınakları'na döndürün. Kral Walagamba 14 yıllık sürgün hayatını bu mağaralarda geçirmiş, kral tahtına kavuştuktan sonra ilk iş olarak burayı olağanüstü güzellikte bir tapınağa çevirmiş. Budizm imgeleriyle dolu tapınaklarda 150 adet Budist tanrısına ait gerçek boyutta heykeli de görmek mümkün. Tapınak tepede olduğu için biraz basamak çıkmak gerekiyor. Tapınak gezilerinin ardından Sigiraya kayalığını keşfe çıkıyoruz. 5. yy'da inşa edilen 'Gökyüzündeki Şato'ya zemin olmuş bu kaya parçası Sri Lanka adasındaki en inanılmaz doğa güzelliği bence. Şatoya çıkan merdivenlerde Sinhala topluluğunun tarih öncesinden kalma çizimlerinden günümüze ulaşan son örnekleri görmek mümkün. Uzun bir tırmanma sizi bekliyor. Ama kesinlikle değer. Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Sigiriya'nın tepesindeki antik kalıntılar eşliğinde seyredeceğiniz doyumsuz manzara bütün yorgunluğa değer. Bir başka UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Sri Lanka'nın 2. büyük kenti Polonnaruwa, 11 ile 13. yüzyıllar arasında ülkenin başkentliğini yapmış. Kentte bu yıllardan kalma Kraliyet Sarayı kalıntılarını, Budha'nın Sinhala taş oymacılığının en iyi örneklerinden olan değişik duruşlardaki harikulade dört heykelini, kabul holünü, nilüfer havuzunu, Kral Parakramabahu'nun heykelini ve kendisinin yaptırdığı gölü görebilirsiniz. Doğa harikası Sri Lanka'da görecekleriniz sizi şaşırtacak hatta büyüleyecek. Ne botanik parkını andıran doğasını ne de halkını unutacaksınız.

Yanınıza el feneri almayı sakın ihmal etmeyin
Trafik soldan akıyor. Araba kiralamayın.
Otellerde ve alışveriş yerlerinde bazı kredi kartları geçerli. Mutlaka nakit ve bozuk para taşıyın.
Musluk suyu içmeyin, tedbirli olmanızda yarar var.
Büyük otellerde yemek sorun değil. Ancak yollarda ve şehirde damak tadınız zorlanabilir. Burası meyve cenneti. Yiyebildiğiniz tropikal meyvelere yönelin.
Hava sıcaklığı her mevsim 26-28 derece civarında. Ancak yüksek yerlerde ısı düşük.
Yanınızda bacaklarınızı ve omzunuzu örtecek kıyafetler bulundurmalısınız. Çünkü tapınaklar girerken mutlaka ayaklarınız çıplak ve vücudunuzu örten kıyafetleriniz olmalı.
Turistlere satılan roundticket denilen bir bilet var. Aynı bizdeki Müze Kart gibi. Tarihi yerleri dolaşma planınız varsa tavsiye ederiz daha ekonomik oluyor.
Yanınıza el feneri alın. Geceleri yürürken lazım olacak çünkü çoğu yer karanlık.
Tuk Tuk denen triportörler ulaşımın vazgeçilmezi. Ancak önceden mutlaka fiyatı konuşun, pazarlık yapın
Başkent Colombo'da bol miktarda Budist tapınağı var. Hepsini görmeniz mümkün olmasa da birçoğunu gezmeye çalışın.
Seylan çayının yetiştiği yemyeşil doğa harikası tarlalar gezilebilir.
Ülkede 2 bin civarında fil yaşıyor. Fil ile gezi yapılabilir.
Bentota, tropik bir cennet. Hint Okyanusu'nda. Yemyeşil ağaçları ile muhteşem plajları var. Burada safariye de çıkılabilir. Cam tekneler ile okyanus altı güzellikleri seyredilebilir.
Antik kentleriyle ünlü Pollonoruva'yı ziyaret edebilirsiniz.
Nuwara Eliya'da çay fabrikasına gidin ve çeşit çeşit çay alın. Hazır gelmişken şehirdeki eski çay fabrikasında konaklayın. Dikkat; burası düşük sıcaklıkta ve yağmurlu bir şehir.
Kelani Nehiri'nde safari yaparak Sri Lanka'ya ait 34 adayı gezebilirsiniz. Her adanın farklı bir özelliği var; kiminde balıkçılık yapılıyor, kiminde maymun yetiştiriliyor.
Sri Lanka'da her gezinin bir safari versiyonu var. Kandalama'ya yakın köylere gittiğinizde köyü gezip, köy evlerini dolaşmak ve misafir olmak için köy safarisi yapabilirsiniz
Kandy'de kültürel şovların olduğu yerlere gidin.

Pazarlık etmek şart
Adada 20 milyon kişi yaşıyor. Para birimi Sri Lanka rupisi. 1 lira yaklaşık olarak 75 rupi... Bir litrelik su, bazı yerlerde 10 rupi, bazı yerlerde 100 rupi, kim ne tutturursa. Süpermarketlerden alışveriş yapmakta fayda var. Sri Lanka'da pazarlık yapmadan hiçbir şey almayın. Yanınızda çevreyi bilen biri yoksa fiyatlara dikkat edin.

Fil yetimhanesi
1975'te terk edilmiş ve yaralanmış fillerin bakımı için kurulmuş bir yetimhane, 130 fil kalıyor burada. Giriş 20 dolar civarında. İsterseniz fil evlat edinebilirsiniz. Mama masrafı karşılığında size her yıl bir fotoğrafını gönderiyorlar. Yetimhanenin yakınında nehir akıyor. Günde iki kez banyo yapan filleri izlemek çok keyifli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir doğa harikası Sri Lanka
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN