Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mardin'de turistler için alternatif gezi aracı

Giriş Tarihi: 16.6.2014 10:57

Tarihi camileri, medreseleri, manastırları, kiliseleriyle büyük potansiyele sahip Mardin'in Artuklu ilçesinde vatandaşlar ve kente gelen konuklar, tarihi ve turistik yerleri gezi treni ile gezebilecek.

Mardin'in Artuklu ilçesinde, kenti rahatça gezemeyen konuklar ve Mardinliler için gezi treni projesi hazırlandı.

Artuklu Belediyesi tarafından hazırlanan ve traktörün arkasındaki romörklardan oluşan gezi treni, deneme turunu yaptı.

Artuklu İlçe Belediye Eşbaşkanı Emin Irmak ve Leyla Bozan ile vatandaşların bindiği tren ilgiyle karşılandı.

Irmak, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Mardin'de turizm sezonunun 15 Nisan'da başladığını ve eylülün sona kadar devam ettiğini söyledi.

Bölgenin sıcak bir iklime sahip olduğunu ve 1.Cadde'de trafik yoğunluğunun bulunduğunu belirten Irmak, araçların kaldırımlarda park ettiği için gelen konukların rahat bir şekilde gezme ve tarihi yerleri izleme fırsatının kısıtlandığını kaydetti.

Bu kapsamda alternatiflerin araştırıldığını belirten Irmak, Artuklu ilçesinin 1. Cadde'sine hafif raylı sistem düşündüklerini ancak tarihi yapısı ve yolun altında birçok dehliz bulunması nedeniyle sarsıntı yapıp tarihi binalara ve altyapıya zarar verebileceği düşüncesiyle bunun imkansız olduğunu anladıklarını kaydetti.

Mardin'in turizm kenti olduğunu, dünyada bu gibi kentlerde bu vasıtaların kullanıldığını, ilçede de ilk tepkilerin şu anda gayet olumlu olduğunu belirten Irmak şöyle dedi:

"Şu anda deneme turu yapıyoruz. Halkımızın buna tepkisini ölçüyoruz. Eğer halkımız ve esnafımız bunu kabullenirse ve bu yönde olumlu talepler olursa bu gezi treninden 5 tane daha yapıp yazın turizm sezonunda caddeyi trafiğe kapatarak ulaşımı nostaljik araçlarla yapmayı hedefliyoruz."

Gezi treninin yerli ustalar tarafından tasarlandığını kaydeden Irmak, isminin ise "Sürgücü Barış ve Özgürlük Treni" olacağını kaydetti.

Irmak, Kapadokya'daki balon turizmine benzer bir çalışmayı Mardin için düşündüklerini sözlerine ekledi.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin'de turistler için alternatif gezi aracı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN