Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar ısındı, keneler ortaya çıktı!

Giriş Tarihi: 18.6.2014

Kişinin tenine ya da kıyafetine yapışan, küçük oldukları için farkedilmeyen, çoğunlukla vücuttaki ben zannedilen keneler, özellikle yaz aylarında tehlike saçıyorlar

Özellikle yeşilliğin bol olduğu piknik alanlarında bulunan keneler, bu yılda kişilerin sağlığını tehdit ediyor. Kene ısırığının oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirten Medline Acil Sağlık Operasyonlardan Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer, konuyla ilgili uyarılarda bulunuyor. Kene, küçük ısırıklarıyla sessizce vücuda girip kan emerek mikroplarını bulaştırırlar. Kişilerde Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığına neden olan bu ufak ısırık, ölümcül seyredebilen bir hastalığa yol açar. Kene tarafından ısırılma ile virüsün alınmasını takiben kuluçka süresi genellikle 1-3 gündür; bu süre en fazla 9 gündür. Hastalık belirtileri; halsizlik, kas ağrısı, baş ağrısı, ateş, bulantı, kusma, ishal, sıklıkla ani başlayan aşırı halsizlik, yorgunluk, eklem ve kas ağrısı ve boğaz ağrısıdır. İlk günlerde, yüzde ve göğüste kızarmalar ile gözlerde kanlanmalar ortaya çıkabilir. Göğüs ve karından başlamak üzere vücuda yayılan küçük nokta şeklinde kanamalar olabilir ve bu kanamalar büyüyerek vücuda yayılabilir. Virüs kenenin ağız salgısında ve mide içeriğinde bulunduğundan uzaklaştırılması sırasında salgısının bulaşmasını önleyecek ve kusturulmayacak yaklaşımda bulunulmalıdır. Bu nedenle vücuttan uzaklaştırılırken ezilmemeli, başı kopartılmamalı, parçalanmamalı, ısı ve kimyasal herhangi bir madde uygulanmamalıdır. Bir cımbız yardımıyla sağa sola oynatılarak alınması en uygunudur. Uzaklaştırma sırasında keneye elle temas edilmemeli, eldiven kullanılmalıdır. Kene uzaklaştırıldıktan sonra ısırma alanına antiseptik bir madde uygulanmalı, eller sabunla iyice yıkanmalıdır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nden nasıl korunalım?

- Hayvan kesimi sırasında, hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya diğer dokularına çıplak elle dokunmayın.
- Hastaların kan ve sıvılarına çıplak elle dokunmayın.
- Tarla, bağ, bahçe ve piknik alanlarına giderken mümkün olduğunca kapalı giysiler tercih edin.
- Keneler uçmaz, zıplamaz yerden tırmanarak çıkarlar. Kapalı giysiler giymek pantolon paçalarını çorap içine sokmak ve çizme giymek kenelerin vücudumuza ulaşmasına engel olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar ısındı, keneler ortaya çıktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN