Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni başlayanlar için ücretsiz konaklama rehberi

Bütçesi sınırlı olan ve macera peşinde koşanlar için gönüllülük esasına dayalı internet siteleri ücretsiz konaklama hizmeti sunuyor

Giriş Tarihi: 18.6.2014
Hafta sonu kaçamağı yapmak ya da dünyayı gezmek istiyorsunuz ama kalacak yer masrafı kafanızı mı kurcalıyor? Artık internet üzerinden kendinize uygun bir yer bulabilir ve otel masrafından kurtularak, paranızı başka harcamalar için saklayabilirsiniz. Bu deneyim hem sizi büyük bir maddi yükten kurtarıyor hem de ziyaret ettiğiniz yerin kültürünü tanımanızı kolaylaştırıyor. Couchsurfing, Hospitality Club, Stay 4 Free, Servas International, Global Freeloaders gibi birçok internet sitesi farklı insanları bir araya getirmek, kültürler arası paylaşımı sağlamak, kültürel bilinç düzeyini arttırmak gibi hedeflerle, gönüllü üyelerinin de katkılarıyla hizmet veriyor. Bu internet sitelerine üye olduğunuzda yapmanız gereken tek şey, profilinizi hazırladıktan sonra gideceğiniz yerde ikamet eden kişilere mesaj göndermek. Hizmet, ücretsiz konaklamanın yanı sıra şehir rehberliği gibi imkânlar da sunuyor. Gittiğiniz şehirlerde site üyeleri rehberliğinde şehri keşfedebilirsiniz.

Bunlara dikkat!

Seçtiğiniz site üzerinde profilinizi oluştururken, ilgilendiğiniz şeyler, beğenileriniz gibi bölümleri dürüstçe doldurduğunuzdan emin olun. Zira ev sahipleri kendi ilgi alanlarıyla alakalı kişileri konuk etmeyi tercih ediyor. Ayrıca beğenilerdeki uyum sizin de daha iyi vakit geçirmenizi sağlıyor.
Profilinizi fotoğraflarla süsleyin. Bilgilerinizi destekleyecek renkli birkaç fotoğraf ev sahiplerinin ilgisini çekerek, size geri dönüşü kolaylaştırır.
Mesaj göndermeden önce ev sahiplerinin profillerini dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. Özellikle talebin yoğun olduğu kentlerde, birçok ev sahibi profillerinin okunup okunmadığını anlamak için birkaç ipucunu ve detayı bilgilerinin arasına gizliyor.
Gideceğiniz yere varmadan en az bir hafta önce isteklerinizi gönderip, ev sahiplerinize size dönüş yapacak zamanı vermeyi unutmayın. Özellikle New York, Londra gibi büyük kentlerde bu süre bir ay öncesine kadar uzayabiliyor.
Site üzerinde yapacağınız basit bir aramada, karşınıza yüzlerce profil çıkacaktır. Filtreleme yöntemini en etkin şekilde kullandığınızdan emin olun. Yaş aralığı, cinsiyet, meslek gibi seçenekleri kendinize en uygun şekilde seçin.
Akılları en çok kurcalayan soru ise bu sitelerin ne kadar güvenilir olduğu. Bunu için siteler farklı güvenlik önemleri alsa da, dikkat etmeniz gereken en önemli şey referanslar. İstekte bulunduğunuz ev sahiplerinin daha önce ağırladıkları konukların görüş ve düşünceleri karar verirken işinizi kolaylaştıracaktır.

Evinde ağırla, şehri gezdir ya da kahve iç

Üyelik işlemi basit. Siteye üye olup profil bilgilerinizi düzenledikten sonra, sunabileceğiniz ya da istediğiniz hizmetleri seçiyorsunuz. Kimileri evlerini gezginlere açarken, barınma imkânı sunamayanlar şehir rehberliği öneriyor. Farklı kültürlerden yeni insanlar tanımak isteyip vakti olmayanlar ise sizinle bir kahve içmek için buluşabiliyor. Bu hizmetleri talep edenler ise, basit bir arama işlemiyle uygun kişilere ulaşabiliyor.

NİHAN CAN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni başlayanlar için ücretsiz konaklama rehberi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN