Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneşten korunurken D vitaminsiz kalmasın

Giriş Tarihi: 25.6.2014
MemorIal Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu; çocukların havuzda ve denizde kalma süresinin iyi ayarlanması gerektiğini söylüyor. Ayrıca güneş ışınlarının çocukların kemik gelişiminini sağlayan D vitaminin sentezinde etkili olduğunu ve çocukları güneşten tamamen uzak tutmamak gerektiği de hatırlatıyor. İşte Nemlioğlu'nun önerileri: Yüzme, çocukların enerjilerini boşaltabilecekleri, aynı zamanda da vücut performanslarını olumlu etkileyen bir aktivitedir. Ancak çocukların suda bulundukları saatler çok önemlidir. Çünkü suyun içinde olsalar bile; ciltleri güneşin zararlı ışınlarından olumsuz etkilenir.

SUYA DAYANIKLI OLSUN
Çocuklar yaz aylarında; güneş ışınlarının en yoğun olduğu, 10.00-16.00 saatleri arasında denize veya havuza girmemelidir. İlk gün saat 16.00'dan sonra, sadece 10 dakika güneşte kalınmalıdır. Bu süre yaşav yavaş artırılmalı ancak 30 dakikanın üzerine çıkılmamalıdır. Yüz, eller ve kollar gibi dışarıda kalan bölgelere, UVA ve UVB'ye karşı etkili, en az 45 koruma faktörlü güneş kremi sürülmelidir. Güneş kremi seçerken suya dayanıklı olmasına da dikkat edilmelidir. Koruyucu, çocuğa güneşe çıkmadan sürülmeli ve belli aralıklarla yenilenmelidir.

YANIĞA SOĞUK SU UYGULAYIN
Günümüzde güneş yanıklarında; hâlâ yanan bölgeye yoğurt ya da diş macunu sürenler var. Bu uygulamalar; yanığa iyi gelmez, sorun daha ciddi bir boyut kazanabilir. Yanlış olan bir başka davranış da; yanan yere doğrudan buz koymaktır. Çünkü buz yanığı artırır. Buzu bir havlu ya da tülbente sararak uygulamak ise yarar sağlayabilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey; yanık oluşan bölgeye soğuk su uygulamaktır. Güneşten yananların bol su içmesi ve de istirahat etmesi gerekir.

KAKAO YAĞI SÜRMEYİN
Hızlı bronzlaşmak için kullanılan kakao yağı, havuç yağı, kola ve zeytinyağı cildi olumsuz etkiliyor. Koruma faktörsüz bu ürünler cildin erken yaşlanmasına, kalıcı lekelenmelere ve deri kanserine neden olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneşten korunurken D vitaminsiz kalmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN