"Mavi bayraklı" mahalle

Giriş Tarihi: 26.6.2014 16:44

Muğla'nın Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi'ndeki 8 plajın tamamı mavi bayrak almaya hak kazandı. Düzenlenen törenin ardından 2 otelin plajında mavi bayraklar dalgalanmaya başladı. Marmaris Belediye Başkan Vekili Gökovalı: "Marmaris'in plajlarında mavi bayrakları gururla dalgalandırıyoruz. Bu bayraklar Marmaris'in denizi ile sahillerinin ne kadar güzel, sağlıklı ve güvenli olduğunun kanıtı"

Marmaris'in İçmeler Mahallesi'ndeki bütün plajların mavi bayrak ödüllü olması dikkati çekiyor.

Büyükşehir Yasası sonrasında mahalle statüsüne geçen Marmaris'in ünlü turizm beldesi İçmeler, bu yıl da en fazla mavi bayrak almaya hak kazanan yerlerden. Nüfusunun 4 katından daha fazla yatak kapasitesine sahip İçmeler'deki 8 plajın tamamı mavi bayrağa layık görüldü.

Mahallede düzenlenen ilk törende Martı Resort Otel ve Martı La Perla Otel'e mavi bayrakları verildi. Marmaris Belediye Başkan Vekili Halil Gökovalı, Martı Otel Ege Bölgesi Koordinatörü Can Girgin ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı temsilcilerinin katıldığı törende, otel yetkilileri mavi bayrakları teslim aldı. Bayraklar, mavi bayrak kriterlerinin yazılı olduğu panoların da bulunduğu cankurtaran kulelerindeki direklere asıldı.

Mavi bayrakların dalgalandığı plajların temiz ve güvenli olduğunun anlaşıldığını belirten Gökovalı, Marmaris Belediyesi olarak otelleri mavi bayrak almaları konusunda desteklediklerini söyledi. Marmaris'teki birçok plajın mavi bayrak kazandığına işaret eden Gökovalı, "Turistler, tatile gidecekleri bölgeye karar verirken mavi bayraklı plajları bulunan yerler tercih nedenleri arasında bulunuyor. Marmaris'in plajlarında mavi bayrakları gururla dalgalandırıyoruz. Bu bayraklar Marmaris'in denizi ile sahillerinin ne kadar güzel, sağlıklı ve güvenli olduğunun kanıtı" dedi.

Martı Resort Otel'in 8, Martı La Perla Otel'in ise 7 yıldır aralıksız mavi bayrak aldığına dikkati çeken otel yetkilileri, bu ödülü kaybetmemek için çaba gösterdiklerini dile getirdi.

İçmeler'deki Grand Yazıcı Mares, Munamar Beach Otel, Grand Yazıcı Marmaris Palace, Fantasia Otel, Pamucak Halk Plajı ve Hotel Aqua'nın plajlarına da düzenlenecek törenlerle mavi bayrakları asılacak. Bütün bayraklar asıldığında İçmeler Mahallesi'ndeki tüm plajlarda turizm sezonu boyunca mavi bayraklar dalgalanacak.

Yaklaşık 5 bin 500 nüfusa sahip İçmeler Mahallesi, 22 bin yatak kapasitesine sahip. Mahallede her yıl 300 bin civarında turist tatilini geçiriyor.

Bu arada Marmaris 21 plaj ve 2 marina ile 2014 yılında en fazla mavi bayrak sahibi olan turizm merkezleri arasında yerini aldı.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Mavi bayraklı" mahalle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN