Bir festival, iki ülke, sınırsız huzur

Artvin muhteşem doğa güzellikleriyle akıllarda yer etse de efsanevi boğa güreşleri festivaliyle de adından söz ettiriyor

Giriş Tarihi: 2.7.2014
Doğa bu kadar cömert, yeşil bu kadar zengin, bal bu kadar çiçekli, su bu kadar tatlı olursa ne olur? Tabii ki insan Karadenizli olur, güçlü olur, mert olur, güzel olur... Tüm bunlar bir arada olunca bu yörenin insanı da gücünü göstermek için güreşe doymaz olurmuş, yerinde gördüm şaşırdım... Onların tabiriyle "Bizde uşaklar güreşir, adamlar güreşir, bilekler güreşir ve tabii ki boğalarımız güreşir..." Üç gün boyunca Kafkasör Yaylası'nda yaşananlar da bunun özeti oldu. Teyo, Karagöz, Cellat, Kibar, Narkoz, Kızıl Ejder, Çakıcı, Ajan, Dadaş Efsane, Memati, Polat, Yakışıklı, Karaboğa, Tiko ve oğlu Muhittin... Bunlar arenanın güçlü boğaları... Aralarında 1.5 ton olanı da var, bir yıldır sporcu titizliğiyle çalışanlar da. Her boğa için yılda yaklaşık 20 bin TL masraf yapıldı. İstanbul, Almanya, Artvin, Trabzon, Kars ve yurdun dört bir yanından birçok tanınmış işadamı sponsorluklar üstlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın ailesi de bir boğaya sponsor oldu. Artvin'deki 1250 rakımlı Kafkasör Yaylası adeta Türkiye'nin İspanyası... Ancak en büyük fark Kafkasör'de boğalara eziyet edilmemesi... Güreşin kanunu boğaların elinde: "Kaçan mağlup olur." Yöredeki geleneğe göre güreşler her yıl yaylaya çıkarılan boğaların tanıştırılıp güreştirilmesi ardından sürünün liderinin belirlenmesi için yapılıyor. Bu tanışma ve güreşme olmadığı takdirde yayla yolu boyu birbirlerine sataşan boğaların rakibini uçurumdan attığı biliniyor. Yöre insanının yüzyıllar önce başlattığı bu gelenek şimdilerde kenti tanıtmak adına her yıl tekrarlanıyor. Boğa sahipleriyse para ödülü ile teşvik ediliyor.

BOĞALARIN DÜNYA KUPASI
Karadeniz Bölgesi'nde bal, fındık, kuru üzüm güreşçi boğaların önüne seriliyor. Güreşlere bir ay kala boğalara günde yaklaşık dört saat antrenman yaptırılıyor. Boğalar yük taşıyor, dağ tepe koşuyor. Yeri geliyor diyete girip yemek saatlerine, beslenme programına göre yaşıyorlar. Bunların hepsi sabır, güç, azim isteyen şeyler... Tek hedef baş boğa seçilip lider olmak. Karadeniz yöresindeki birçok ilden boğaların güreştirildiği Kafkasör Festivali de boğa sahipleri için 'şampiyonların şampiyonunun' seçildiği, Dünya Kupası Finalleri ile eş değer bir organizasyon. Yıl boyu çeşitli festivallerde birinci olan boğalar Kafkasör'de buluşuyor. Festival her yıl haziran ayının üçüncü haftasında gerçekleştiriliyor. Etkinlik kapsamında çeşitli illerden getirilen boğalar, boyun kalınlığına ve kilolarına göre sınıflandırılıp güreştiriliyor.

ŞİMŞEK BAŞ BOĞA OLDU
Bu yılki festivalde Yıldırım Kasap'a ait Gaddar Efe adlı boğayı yenen İbrahim Şimşek'e ait Şimşek isimli boğa baş boğa oldu. Büyük ortada Erkan Keskin'e ait boğa, başaltında da Hilmi Aydın'a ait boğa birincilik elde etti. Baş boğanın sahibi İbrahim Şimşek'e 11 bin lira, diğer boğaların sahiplerine de 25 bin liralık ödül verildi.

Karagöl'de kaybolun
Artvin'e gelmişken Borçka'daki Karagöl'ü ziyaret etmemek olmaz... El değmemiş bir güzellik... Virajlı yollarıyla ünlü Artvin'in Borçka ilçesine 27 kilometre uzaklıktaki bu saklı cennete ulaşmak için 10 dakikalık bir patika yolunu yürümeniz lazım. Yolun sonu ise insanı şoke edecek kadar güzel bir göle çıkıyor. Kara değil yemyeşil bir göl. Etrafı sazlık, sık ağaçlarla çevrili... Gölü her yıl yaklaşık 20 bin kişi ziyaret ediyor. Bir benzeri de Şavşat'ta var. Bir diğer rota Rize'nin Ayder Yaylası. Ayder demek hava demek, su demek.

Muhittin bizi mest ettin
Bu yılki güreşlerin kahramanı Muhittin isimli küçük orta kategorisinde yarışan boğa oldu. Muhittin rakibi Şimşek'i taktiklerle yordu ve finale çıkmayı başardı. Fakat finalde 22 yaşında olan bakıcısı Nejdet Demirci boğasının yorgun düştüğünü ve eziyet görmemesi için yarışamayacağını söyledi. Böylece Muhittin küçük orta kategorisinin ikincisi oldu. İşte o an arenada herkes coştu. "Muhittin" sesleri Karadeniz'in zirvelerini inletti. Seyirciler arenaya girip Muhittin için horon tepti...

Batum için bir kimlik yeter
Artvin'e havayolu ile gitmek istiyorsanız Türk Hava Yolları size Gürcistan'ın Batum şehrinden aktarmalı uçuş hizmeti veriyor. Pasaporta gerek yok, kimlikle geçebiliyorsunuz. Karadeniz insanının ikinci kapısı olmuş Batum. Eğlence şehri. Yeni yapılan devasa binaların gece ışıklandırması muhteşem bir görsel şölen atmosferi yaratıyor. Kumarhaneler otel ve gece kulübü hizmetini bir arada sunuyor. Gündüz ise tarihi evler sizi kendine hayran bırakıyor. Küçük bir sahil şehri olan Batum'u gezmek için bir günterli. Batum Bulvarı, Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı, Medea Heykeli, Astronomik Saat, Batum Fener Kulesi, Aşk Heykeli ve Botanik Bahçesi gezilecek yerler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir festival, iki ülke, sınırsız huzur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN