Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir günde üç günü yaşatan şehir Göteborg

Giriş Tarihi: 2.7.2014
Daha önce Hollanda'ya gitmişseniz, Göteborg'u görür görmez hemen 'yaramaz şehir' Amsterdam'ı hatırlayacaksınız. Uzun caddeler, kanallar ve evlerin mimarisiyle Göteborg, Amsterdam'ın yanında biraz daha 'uslu bir çocuk' olarak yerini alıyor. Bu benzerliğin tesadüfi olduğunu düşünmeyin. Çünkü 1641 yılında İsveç Kralı Gustav Adolf, şehri kurduktan sonra şehir planlamasını Hollandalılara yaptırmış. Bu nedenle iki şehir arasında ciddi benzerlikler bulunuyor. İsveç, gölleri ve yemyeşil doğasıyla tanınır. Yüzde 65'i ormanlarla kaplı ülkede 90 bin göl bulunuyor. Göteborg da, bu nimetlerden payını almış bir şehir... Her tarafı yemyeşil ve göllerle çevrili... Kentte mayıs, haziran, temmuz ve ağustosta neredeyse gece yok. Güneş çok geç batıyor, erkenden doğuyor. Bir günde üç günü yaşıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Kışın ise gündüz yok ama her yer ışıl ışıl... Göteborg şehri, İsveç'in Kuzey Denizi'ne bakan batı kıyısındaki Kattegat Körfezi'nde yer alıyor. Göta Alv Nehri'nin ve Göta Kanalı'nın denizle buluştuğu noktada konuşlanan şehrin nüfusu 500 bin. Ancak Göteborg Havalimanı'ndan çıkan ortalama yıllık yolcu sayısı 5 milyon kişi...

ÖĞRENCİLER YOĞUNLUKTA
İskandinavya'nın en büyük limanına sahip bu şehirde 60 bin öğrenci yaşıyor. Öğrenciler, kente gençlik aşıladığı gibi dinamizm de katıyor. Göteborg, küçük bir şehir gibi gözükebilir ancak tamamen bir etkinlikler şehri burası. Her hafta sonu bir etkinlik ya da organizasyon yapılıyor. THY'nin de sponsorları arasında olduğu Stena Match Cup yarışları, yelken sporunun 'Formula 1'i olarak sayılıyor. Göteborg Kuzey Denizi'ne olan yakınlığı nedeniyle deniz ürünleri restoranlarıyla da ünlü... Aynı zamanda İsveç'in kişi başına en çok kafe düşen şehri. Şehrin en önemli eğlence merkezlerinden biri Liseberg Parkı. Park, metal işçilerinin boş zamanlarında yaptıkları çalışmalarla dolu. Magasinsgatan ise alışveriş sokağı olarak biliniyor. Bağımsız dizaynların olduğu bu sokakta, Artilleriet adlı dizayn dükkanı mutlaka görün. Eski bir işhanı olan Haga'da ağaçtan yapılan evler ve ikinci el antika ürünler bulunuyor. Haga Fabrikası'nda ise deriden eşyalar yer alıyor.

KENTİ YUKARIDAN SEYRETMEK İÇİN
Linnegatan'da restoranlar, barlar ve bağımsız restoranlar var. Şehir parkı Slottsskogen'de ise küçük bir hayvanat bahçesi ve çocuklar için özel aktiviteler yer alıyor. Göteborg'da Feskekörka adındaki balık marketi çok ünlü. Bu marketteki balıkları kendiniz seçip, yiyebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu markette, İsveç'in en büyük balık mezatı yapılıyor. Tarihi bir kafede kahvenizi yudumlamak isterseniz Rosenkafeet size eşlik edebilir. Röda Sten adlı sanat merkezinde ise farklı sanat eserler yer alıyor. Kente bir de yukardan bakayım diyorsanız Gothia Towers'a gitmelisiniz. Bu binanın 23. katında Heaven 23 adlı bir bar var. Bütün şehri bu bardan izleyebilirsiniz. Şehrin biraz dışındaki Marstrand Adası da yelken sporları için tercih ediliyor. Göteborg'tan kanal turu yapmadan dönmeyin. Tur sırasında birkaç kez alçak köprülerin altından geçiyorsunuz ve rehberin uyarısıyla herkes başını eğip, koltuğunun altına giriyor. Bu sırada komik görüntüler ortaya çıkabiliyor. Tur sırasında rüzgar nedeniyle yanınıza kalın kıyafetler almayı unutmayın.

GÖTEBORG'TAKİ POPÜLER RESTORAN VE BARLAR
Puta Madre: 1920'ler stili bar ve restoran. Tekilalı içkileriyle ünlü.
Tranquilo: Konsept müzikleriyle popüler bir mekan.
Publik: Popüler bir bar ve halkın buluşma noktası.
Vink: Şarapları, peynirleriyle ünlü.
Stearin: Yemeklerinin yanı sıra müzikleriyle de adından söz ettiren bir mekan.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir günde üç günü yaşatan şehir Göteborg
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN