Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güzelleşmek için çamura katlanılır

Kleopatra'nın güzellik sırrı olan çamur banyoları yazın turistlerin gözdesi... Dalyan'da tatil yapan turistler 40 derece sıcakta önce çamura yatıyor sonra denize koşuyor

Giriş Tarihi: 9.7.2014
Muğla'ya bağlı Dalyan'daki çamur banyolarının ünü bütün dünyayı sarmış durumda... Yazın deniz, güneş ve eğlenmek için Türkiye'ye gelen turistlerin en çok görmek istediği yerler arasında da bu çamur banyoları geliyor. Herhangi bir cilt probleminin olmasına da gerek yok. Çünkü çamurun Kleopatra'nın yaşadığı çağlardan günümüze kadar cildi güzelleştirdiği bilindiği için kadınlar, tatillerinin bir bölümünü bu doğal küre ayırıyor. Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan mahallesi de çamur banyoları konusunda oldukça popüler bir turistik alan... Turistlerin bir kısmı çamur banyosu yapıyor, bir kısmı da çocuklar gibi aralarında oyun oynuyor. Sıcaktan bunalan turistler hortumlarla tutulan soğuk suyun önünde serinlemeye çalışıyor. Çamur banyosundan çıktıktan sonra güneşlenen turistler, vücutlarını kaplayan çamurun bir dakikada kurumasını şaşkınlıkla seyrediyor. Çamur banyosunda yaklaşık yarım saat bekleyen çoğunluğu İngiliz ve İskoç olan turistler, çamur banyolarının dışarıdaki havadan daha da serin olduğunu iddia ederek "Güzelleşmek için sıcağa aldırış etmiyoruz. Tatilimiz çok kısa, o yüzden havanın sıcak olmasını önemsemedik. Çamur banyosu sayesinde güzelleşeceğimize inanıyoruz. Türkiye'ye ilk defa geliyoruz ve Türk insanları çok sıcakkanlı" diyor. Çamur banyolarına, Marmaris, Fethiye ve Bodrum'dan tur tekneleriyle mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında günde 600, temmuz ve ağustos aylarında ise günde yaklaşık 800 turist geliyor.

KAPLICALAR DA DOLU
Cildi rahatlattığı ve lekeleri giderdiği bilinen çamur, deriyi geriyor ve gözenekleri temizliyor. Güneş altında bekleyen turistler, daha sonra tesiste bulunan kaplıcalara girerek bir süre bedenlerini dinlendiriyor. Klorür, sodyum, hidrojen sülfür, florür ve radyoaktif radon gazı içeren 40 derece sıcaklıktaki kükürtlü sularla oluşturulan çamur banyolarının, romatizma, siyatik, kireçlenme, cilt hastalıkları, mantar gibi hastalıklara iyi geldiği iddia ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güzelleşmek için çamura katlanılır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN