Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her gün yeni bir limana uyanmak

Yunan adaları son dönemin en çok tercih edilen tatil rotası... Kos, Ios, Santorini ve Mykonos ise adalar içinde en popüler olanları

Giriş Tarihi: 6.8.2014
Geçen ay Louis Hellenic Cruises'a bağlı Louis Cristal gemisinin Idyllic Aegean turuna katılıp Yunan adalarını gezdim. Ege Denizi'nin iki yakasında yaşayan Türk ve Yunanların nasıl bir ortak kültür ve mirasa sahip olduklarını bu seyahat sırasında bir kez daha tahlil etme imkanı buldum. Benzer yaşayış biçimi, ortak yemek kültürü ve günlük hayatta kullandıkları aynı kelimelerle Yunanlar tıpkı bizim gibi son derece misafirperver... Tamamen turizme odaklı Yunan adalarında, ülkede yaşanan ekonomik kriz pek gözlenmiyor. Yılın neredeyse yarısında turist akınına uğrayan adalarda yemek kültürünün ağırlığını deniz mahsulleri oluşturuyor. Eğlence, gün batımı seyirleri ve tarihi yerlere ziyareti kapsayan cruise seyahatinde en keyif aldığım bölüm ise her güne yeni bir limana uyanmaktı...

Mykonos
Özgürlükler adası, dünya jet set'inin buluşma noktası, bambaşka bir dünya veya rüya... Dünyanın en büyük markalarının dükkanlarının bulunduğu, birçok farklı ülke bayraklı lüks teknelerin demirlediği ve sürekli özel helikopterlerin üzerinden geçtiği Mykonos adası, popülist ve tüketime dayalı kültürün şekillendirdiği ada olarak dikkati çekiyor. Gece hayatının çok hareketli olması ve VIP partilerin sabahlara kadar sürmesi nedeniyle misafirler ertesi gün öğleden sonra güne başlıyor. Paradise, Mykonos'un en gözde plajlarından. Tagoo Plajı ve Paranga Plajı da aynı şekilde güne geç başlayanların ilk durağı. Adada Türk mutfağı ile benzer lezzetler bulabileceğiniz birçok restoran mevcut. Şehir merkezinde ise açık hava kafe ve restoranların sıralandığı, Küçük Venedik adı verilen kıyı şeridinde deniz mahsulleri yiyebilirsiniz. Adadaki kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler de adanın doğusundaki Aro Mera Köyü'nde rıhtım boyunca uzanan yel değirmenlerinde vakit geçirip bol bol fotoğraf çekiyor. Adanın simgesi haline gelen fakat hayatını kaybeden pelikan Petros'a turistlerin gösterdiği ilgiyi kaybetmek istemeyen yerli halk adaya üç pelikan daha getirmiş.

Santorini
Ege ile Akdeniz sahillerinin en çok rağbet gören turistik bölgelerinden biri olan Santorini, eski çağlarda volkanik dağların lavlarını püskürtmesi sonucu birçok bölgenin tahribat görmesiyle oluşmuş. Ada muhteşem manzarası, şarapları, mutfağı, plajları ve gün batımı seyir keyfiyle mutlaka görülmesi gereken bir yer. Bembeyaz evleri, mavi çatılı şapelleri ve dünyaca ünlü birçok ismin konakladığı mağara evlerden oluşan butik otelleri ile sizleri karşılayan Santorini'nin merkezi Oia'da güneşin batışını izlemek, inanılmaz bir manzaraya tanık olmak demek. 'Caldera' olarak bilinen bu muhteşem manzarayı Imerovigli'de seyredebilirsiniz. Tüm dünyadan binlerce turist bu an için Santorini'ye geliyor. Hatta Uzakdoğu'dan düğün için Santorini'ye gelenler var. Yıl içinde 2-3 milyon turisti ağırlayan adada ortalama 4 bin kişi günbatımında evlilik teklifi yapıyor ya da evlilik merasimini gerçekleştiriyormuş. Ada ayrıca dünyaca ünlü Hollywood yıldızlarının da tatil gözdesi... Angelina Jolie ve Brad Pitt çiftinin içerisinde klima bulunmayan mağara evlerden oluşan butik otellerin yoğun olduğu Oia köyüne sıklıkla tatile gelmesi, yerli halkını adaya daha fazla turist çekmek için efsaneler üretmesine neden olmuş. George Clooney, Angelina Jolie - Brad Pitt, Sophia Loren gibi dünyaca ünlü isimlerin Santorini'de ev sahibi oldukları her köşe başında turistler tarafından merakla konuşulurken yıllardır adada yaşayan halk ise sözü geçen birçok ismi henüz adada görmediklerini söylüyor.

Hipokrat'ın ağacı Kos'ta
Kos, Hipokrat'ın adası olarak biliniyor. Cami, kilise ve sinagogların bir arada bulunduğu adada mistik Yunan tarihi ve modern şehrin izleri uyum içinde.... Kos kentinin hemen dışındaki Asklepion adaya gelen turistlerin ziyaret ettiği yerlerden. M.Ö. 2'nci yüzyıldan kalma bir tedavi merkezi olan ve doktorların atası sayılan Hipokrat tarafından kurulan Asklepios Tapınağı da burada yer alıyor. Ayrıca Hipokrat'ın ağacı da büyük ilgi görüyor. Kos, Yunan adaları içinde en uzun bisiklet parkuruna sahip olan ada.

Ios'un gecesi ayrı güzel, gündüzü ayrı
Ios Adası, tarih öncesi dönemlerden kalma Skarkos yerleşim bölgesine ve 365 kiliseye ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık bin 200 kişinin yaşadığı adada ortalama dört kişiye bir ibadethane düşüyor. Ios adasının gece hayatı da bakir koyları kadar tüm dünyadan turistlerin ilgisini çekiyor. Ayrıca adada bulunan İlyada ve Odysseia destanlarının derleyicisi Homeros'un kuzeydeki mezarı da turistler tarafından mutlaka ziyaret ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her gün yeni bir limana uyanmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN