Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşunun gizli cenneti Halkidiki

Yunanistan Türk tatilcilerin son dönem favorileri arasında. Denizden, karadan, havadan her yolla Yunanistan'a çıkarma yapmak adetten oldu. Biz de son iki senedir yazları Yunanistan'da geçirmeyi tercih eden altı yetişkin, dört çocuktan oluşan üç ailelik bir grubuz! Pişman mıyız? Asla... Bu seneki rota Halkidiki'ydi...

Giriş Tarihi: 13.8.2014
Her şey geçtiğimiz yıl Thassos Adası'na gidişimiz ve Yunanistan'ın harika beyaz kumsalları ve cam gibi deniziyle tanışınca başladı. Aslında sadece deniz ve kum olarak özetlemek Yunanistan halkına haksızlık olacağı için konuyu açmam şart; Çeşme, Bodrum karmaşasından yıllardır bıkmış, gereksiz yere 'beach'lere para saçmaktan bunalmış, üstelik güleryüzlü servise, yaz tatilinde yemek yediğimiz restoranın garsonuyla hoş bir sohbete hasret kalmıştık. Bu yüzden yılların alışkanlığına "Dur" dedik, Bodrum ve Çeşme ile ilişkimize kısa bir ara verdik. Thassos bir önceki yıldan bizim için güzel anılar olarak hafızamıza kazınınca, nisan ayı gibi "Neden biraz daha aşağılara, Halkidiki'ye gitmiyoruz? Ha Bodrum'a arabayla gitmişiz, ha Halkidiki'ye" şeklinde cümlelerle birbirimizi gaza getirdik ve Halkidiki için araştırmalar yapmaya başladık. Halkidiki, Türklerin hakkında en az şey bildiği yerlerden biri (Neyse ki!). Zaten bölge Selaniklilerin tatillerini hatta hafta sonlarını geçirdikleri yer olarak biliniyor. Bu nedenle Halkidiki'ye hafta sonu gitmeye karar verirseniz, trafik çilesi çekersiniz ben baştan söyleyeyim, haberiniz olsun.

MALDIVLER'E GİTMEYE GEREK YOK!
Gelelim Halkidiki'yi tanımaya... 'Ege Denizi'ne doğru uzanmış üç parmaklı el' buranın en klişe tanımları arasında. Bu parmaklar Athos, Kassandra, Sithonia... Ben sadece ikisini gördüm. Halkidiki'nin görmediğim ama bilgi sahibi olduğum parmağıyla yazıya başlamakta fayda var. Burası Ortodoksların Vatikan'ı olarak anılan, Athos. Kutsal Athos Dağı'nın bulunduğu yarımada otonom bir yönetime sahip ve tarih boyunca Yunanistan'ın en kutsal yerlerinden biri olmuş. Manastırların yer aldığı, Osmanlı döneminde bile özerkliğini koruyan bölgeye turist girişi yasak. Kadınlar hiç giremiyor!. Ama illa ziyaret edeceğim diyorsanız Selanik'teki özel bürolarına başvurup vize benzeri bir belge almanız gerekiyor. Ya da Athos'a düzenlenen ama adaya inemediğiniz turlara katılabilirsiniz. Bu turlarla adanın etrafında tekneyle gezip, manastırları ancak uzaktan görebilirsiniz. Tüm günü buna ayırmaya değer mi? Bence değmez. Biz de çoluk çocuk manastır görmek için, güneş tepemizde tekne turu yapmayı anlamsız bulduğumuz için Athos'u görmeden döndük.

ADIM ADIM KASSANDRA VE SITHONIA

Gelelim diğer iki parmağa; Kassandra ve Sithonia... Her bir yarımadayı gezmek için dörder gün yeterli. Adaların birinde kalayım diğerine arabayla giderim gibi bir seçeneğiniz yok. Mesafe o kadar kısa değil. Bu nedenle Halkidiki tatilinizi ikiye ayırmanızda fayda var. Kalacağınız gün sayısını ikiye bölün ve Kassandra ve Sithonia kollarında ayrı ayrı konaklayın. Eğlence, hareketlilik ve kalabalıktan hoşlanıyorsanız Kassandra tam size göre. Bolca lüks otel, bolca gece kulübü ve plaj var. Kassandra özellikte hafta sonları düzenlenen partileriyle ünlü. Biz tüm plajlara kolayca ulaşabilmek adına orta bir noktada kalmayı tercih ettik. Birçok otel seçeneği var ama bizdeki gibi her şey dahil tatil köyü anlayışından çok uzak olduğunu belirtmem gerek. Aylar öncesinden booking.com'dan Polykhrono Plajı'na 300 metre uzaklıktaki Royal Hotel'de yer ayırttık. Bir aile işletmesi olan mekanın lüks tanımıyla uzaktan yakından ilgisi yok ama personelin ilgi ve alakası beş yıldızlı hizmet tadındaydı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Komşunun gizli cenneti Halkidiki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN