Bu şehirlerde turist olmak harika

Seyahat dergisi Conde Nast'ın okurlarıyla yaptığı dost canlısı şehir anketinin galibi Auckland ve Melbourne oldu. Turistlere en düşmanca yaklaşımı olan şehirse Güney Afrika'dan çıktı

Giriş Tarihi: 20.8.2014
Turist olmak her ülkede farklı anlamlar ifade ediyor. Kimi ülkedekiler için turist demek para demek, kimilerine göre de misafir. Popüler seyahat dergisi Conde Nast'in yaptığı ankete göre turistleri içtenlikle karşılayan ve seyahatleri boyunca yardım eden dünyanın en dost canlısı şehirleri Auckland ve Melbourne. Bu iki şehrin ortak özelliğiyse şehrin yerlilerinin samimi ve yardımsever olması.

SAMİMİ ŞEHİRLER SEVİLİYOR
Yeni Zelanda'nın kuzey adasında yer alan Auckland'ı ankete katılan okurlar temiz havası, farklı kültürü ve dürüst esnafı nedeniyle tercih ediyor. Şehir Mercer tarafından her yıl hazırlanan dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde 2011'de üçüncü, aynı yıl The Economist dergisinin listesindeyse dokuzuncu sırada yer aldı. Ekonominin kalbinin attığı Auckland, geniş kumsalları, işlek limanları, alışveriş imkanları ve gece eğlencesi nedeniyle tercih ediliyor. "Yelkenliler Şehri" olarak da anılan şehirde düzenlenen yatçılıkla ilgili etkinlikler kente yılda yüz binlerce turistin akın etmesini sağlıyor. Bir diğer dost canlısı şehir olan Melbourne ise samimi ve mizah yeteneği güçlü halkıyla ankete katılan okurların gönlünü almış. Avusturya'nın Victoria eyaletinin başkenti Melbourne 2011'de The Economist dergisinde dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde kültürel nitelik, iklim, yaşam maliyeti, kaliteli sağlık hizmetleri ve suç oranının azlığı bakımından birinci seçildi. Bunların yanı sıra şehir, turistlerin gece hayatı ve büyük spor müsabakalarından dolayı en çok tercih ettikleri yerlerden biri.

BAŞKENTLER DOST CANLISI DEĞİL
Yapılan ankete göre en az turist dostu şehirler tuhaf gelenekleri ve çevre kirliliğinden dolayı Çin'in başkenti Pekin, sert tavırlı sakinlerinden dolayı Rusya'nın başkenti Moskova ve kaba insanlarından dolayı Fransa'nın başkenti Paris. Ayrıca Güney Afrika'nın Johannesburg şehri doğal güzellikleri çok beğenilmesine rağmen güvensiz olduğu için turistler tarafından en düşmanca yaklaşıma sahip kent seçildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu şehirlerde turist olmak harika
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN