Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatiliniz güneş çarpmasıyla rezil olmasın

Hava sıcaklığındaki artış yaşam tarzı değişikliklerini zorunlu kılıyor. Tatilde sağlıklı kalmak için güneşten korunmak ve bol su içmek gerekiyor

Giriş Tarihi: 20.8.2014
Uz. Dr. Özgür Mollaoğlu'na göre tatilde vücudun sıvı gereksinimi artıyor. Bunu karşılamanın en iyi yolu ise su tüketimi. Günlük 2-2.5 litre su tüketmek sağlık için önemli. Bu dönemde özellikle serinletici ve kafeinsiz içecekler tercih edilmelidir. Kafeinli içecekler sıvı ihtiyacını artırmaktadır. Güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerde dışarıda olunmamalıdır. Gün içinde uygun faktörlerde güneş koruyucu ürün kullanmak, geniş kenarlı şapkalar ve şemsiyelerden faydalanmak gerekir. Bunun dışında bol ve serin tutan açık renkli giysiler tercih edilmelidir. Doğrudan klimanın karşısına geçilmemeli ancak serin ortamlarda bulunulmalıdır. Temizliğinden emin olunmayan denizlere ve havuzlara girilmemesi enfeksiyonlardan korunmak için önemlidir.

SICAK ÇARPMASINA KARŞI DİKKATLİ OLUN
Sıcak havalarda güneş altında ve sıcak ortamda uzun süre kalındığında karşılaşılabilecek en önemli sağlık sorunları sıcak ve güneş çarpmalarıdır. Sıcak çarpması tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Sıcak havada aşırı terlemenin neden olduğu su ve tuz kaybı sonucu bilinç kaybı, aşırı halsizlik, baş ağrısı, bulantı, kusma, kramplar ve ateş yükselmesi meydana gelebilir. Bu durumda kişi serin bir yere alınmalı, vücudunu sıkan giysiler çıkarılmalı, vücut ıslak bezlerle soğutulmalıdır. Bilinci açıksa su içirilmeli (bilinci kapalıysa sıvı içirilmemelidir) ve vakit kaybetmeden tıbbi yardım alınmalıdır.

AĞIR EGZERSİZLERDEN KAÇININ
Tatilin amacı her ne kadar dinlenmek olsa da fiziksel aktiviteler ihmal edilmemelidir. Sabah erken ya da akşam saatlerinde yürüyüş yapılabilir. Egzersiz öncesi ve sırasında bol su içilmelidir. Fırsat buldukça yüzmek tüm vücut kaslarını çalıştıracak ve kişiyi zinde tutacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatiliniz güneş çarpmasıyla rezil olmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN