Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz'in renkli mozaiği

İspanya'nın en büyük özerk bölgesi Endülüs; pencerelerinden sardunyalar sarkan evleri, sokak çalgıcıları, caddeleri süsleyen portakal ve turunç ağaçlarıyla tarihten kopup gelmiş gibi

Giriş Tarihi: 10.9.2014
SEVILLLA: Flamenko ve boğa güreşi denildiğinde Endülüs bölgesinde akla gelen ilk şehir Sevilla. Kristof Kolomb'un Amerika keşfine başladığı nokta olan şehir, sanat, kültür ve turizm merkezi olarak da biliniyor. Sevilla, Avrupa'nın en büyük üçüncü katedraline de ev sahipliği yapıyor. Şehrin göbeğinden geçen 856 km'lik romantik Guadalquivir nehri denizin yokluğunu hiç hissettirmiyor. Nehrin üzerine kurulmuş dokuz köprü ise mimarisi ve ışıklandırmasıyla şehre canlılık veriyor. Operanın ilham perisi Sevilla, Bizet'in Carmen'i, Mozart'ın Figaro'nun Düğünü dahil 100'ü aşkın operaya ruh vermiş büyüleyici dokusuyla her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

GRANADA: İki yüksek tepenin arasında kurulmuş olan yerleşim merkezi, İspanya'nın Madrid'den sonra ikinci büyük üniversite şehri. Endülüs'te kıyı şehri olmadığı halde, Granada büyük terasları, bahçe ve avlulu şık evleriyle sayfiye havasında. Şehrin en önemli turistik değeri Elhamra Sarayı. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Elhamra Sarayı, İslam mimarisinin ulaşabileceği en yüksek noktalardan biri olarak anılıyor. Saray, birbiriyle bağlantılı sayısız oda ve salonlar, bu mekanların arasındaki avlular, ferahlatıcı yeşil alanlar, fıskiyeli havuzlar, çeşmeler ve bahçelerden oluşuyor. Granada ayrıca en çok Çingene nüfusunun ve hippi komününün yaşadığı yerlerden. Granada sokaklarının duvarları bir sokak ressamı olan El Nino'nun resimleriyle dolu.

CORDOBA: Modern bir ticaret merkezi olan Cordoba, eski kent duvarlarının içerisindeki küçük dar sokakları, çiçeklerle bezenmiş avluları ve rengarenk meydanlarıyla İspanya'nın coşkusunu yansıtan bir şehir. Şehrin tarihi merkezi, 1984'te UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilerek koruma altına alınmış. Buranın 10 ve 11'nci yüzyıllarda dünyanın en kalabalık şehri olduğu biliniyor. Günümüzde ise, Sevilla ve Granada şehirleriyle birlikte, Endülüs bölgesinin en büyük üçüncü şehri. Cordoba'nın en özel yapısı Mezquita ya da diğer adıyla Kurtuba Camii. La Mezquita, camiden katedrale dönüştürülmüş bir yapı. Yapı, İslam sanatının en ihtişamlı eserlerinden.

RONDA : Ronda, Roma esintilerinin sonuna kadar hissedileceği bir şehir. Romalılar döneminden kalma, günümüze kadar ayakta durabilmiş birçok eseri barındırmakta. Ronda, boğa güreşlerinin ilk yapıldığı kent olarak da anılmakta. Ronda'nın en önemli özelliklerinden biri pek çok sanatçının hayatının bir döneminde burada yaşamış olması. Ernest Hemingway Çanlar Kimin İçin Çalıyor adlı romanını burada yazmış. Fransız yazar Alexandre Dumas, ABD'li sinemacı Orson Welles ve Alman şair Rainer Maria Rilke gibi isimler de burada yaşamış.

BAYRAMDA ENDÜLÜS'E
Kurban Bayramı'nda İspanya'nın coşkusunu yaşamak isterseniz Jolly Tur, 3 Ekim çıkışlı dört gecelik turlar düzenliyor. Endülüs turları 599 avro'dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Bölgeye gitmişken aşağıdakileri yapmadan dönmeyin
Kordoba'nın İslam mimarisinin dehasını yansıtan ünlü hamamlarını görün.
Raks gecesine katılın
Tapasların tadına bakın.
Şal, yelpaze gibi hediyelik eşyalar alın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz'in renkli mozaiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN