Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşılanmadan yola çıkmayın

Seyahate çıkmadan aşılarınızı yaptırın deniyor. Peki bunlar hangi aşılar? İşte sıtmadan tifoya seyahat edilecek bölgeye göre yapılması gereken aşılar

Giriş Tarihi: 17.9.2014
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek Arman tatile gitmek için sabırsızlananlara seyahat öncesi yaptırmaları gereken aşıları anlattı:
Sivrisineklerle bulaşan sarı humma hastalığına yakalanma riski olan bir ülkeye giderken, sarı humma aşılama sertifikası şart. Bu aşı, özellikle Orta Amerika ve Orta Afrika için gereklidir. Uluslararası sarı humma aşılama sertifikası, aşı olduktan 10 gün sonra geçerlilik kazanır ve 10 yıl boyunca geçerli sayılır.
'Menengokoksik menenjit' hastalığına karşı aşılama Hac ve Umre amacıyla Mekke'yi ziyaret eden hacılar için Suudi Arabistan tarafından istenmektedir.
Hepatit A aşısı; hijyen ve sanitasyon koşulları kötü yerlere seyahat edenlere önerilebilir. Aşı yapıldıktan 14-28 gün sonra yüksek düzey korunma sağlar. Bu nedenle seyahatten bir ay önce aşı yapılmış olmalı.
Tetanoz toksoidi, daha önce aşılanmış olanlara her 10 yılda bir verilebilir.
Grip aşısının mutlaka salgın başlamadan önce yapılması gerekiyor. Aşının etkisinin ortaya çıkması için aşağı yukarı 2-3 haftalık bir süreye ihtiyaç duyuluyor. Dolayısıyla, grip aşısı için en uygun zaman; sonbahar, özellikle de eylül ve ekim ayları. Grip aşısı ile koruyuculuk, 65 yaş altındaki sağlıklı erişkinlerde yüzde 70-90 gibi yüksek oranlarda seyrediyor. İleri yaşlarda bu etki yüzde 30-40 oranında azalmakla birlikte, hastalığın hafif geçirilmesi sağlanıyor.
Pnömokok aşısı; riskli gruba ve 65 yaş üstüne 10 yılda bir önerilir. Özellikle Hac, Umre gibi kalabalık ortamların söz konusu olabileceği seyahatler öncesinde ek hastalığı olan kişilerin ihmal etmemesinde yarar var.
Hepatit B aşısı; kişinin risk faktörlerine göre üç doz yapılmalı. Kişinin bağışık olup olmadığına bakılarak planlanır.
Tifo aşısı; endemik bölgede kötü şartlarda bir aydan fazla kalacak kişilere yapılabilir.
Polio (çocuk felci) aşısı; geçmişte üç ya da daha fazla dozda OPV (oral polio aşısı) alan kimselere, dünyadaki hastalıklı bölgelere seyahat edenlere tek doz yapılabilir.
Kuduz aşısı; gidilecek endemik bölgelere ve mesleki maruziyete göre düzenlenmeli.

BU HASTALIKLARA DİKKAT

MERS KORONAVİRÜS ENFEKSİYONU
Suudi Arabistan'a gerek Hac, gerekse turistik amaçla yapılacak ziyaretler öncesinde konu hakkında bilgi sahibi olmakta yarar var. Bilinen solunumsal hastalıklar için alınacak, el temziliği, öksürük etiği kuralları, öpüşmek ve kucaklaşmaktan kaçınmak alınabilecek basit önlemler. Yanı sıra bölgeye seyahatten sonraki 14 gün boyunca ateş, halsizlik, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtilerin ortaya çıkması halinde de bir an önce doktora başvurmalı.

SITMAYA KARŞI CİBİNLİK

Anofel cinsi sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan ateşli bir hastalık olan sıtma; seyahate bağlı ölümler arasında en sık görülen ve seyahatten dönenlerde en sık ateş yapan, ancak önlenebilir bir enfeksiyondur. Bu nedenle seyahate çıkacak kişiyi mutlaka risk konusunda uyarmak ve bilgilendirmek gerekir. Sinek ısırmasına karşı önlem alınmalı, DEET içeren sinek kovucular kullanılmalı, iyi havalandırma koşulları olan yerde konaklama yapılmalı, permetrin içeren yataklar ve cibinlik kullanılmalı, mümkün olduğunca kapalı giysiler giyilmeli.

EBOLAYA DİKKAT!
Tükürük ve nefes yoluyla da bulaşabilen hastalık dünyada binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Bugüne kadar eboladan hayatını kaybedenlerin sayısı bin 145. Eller sık sık temizlenmeli. Virüsün yaygın olduğu ülkelere seyahati ertelemek de düşünülmelidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşılanmadan yola çıkmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN