Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seyahatte Ebola'ya dikkat

Dünya Sağlık Örgütü, Ebola salgınında bugüne kadar 5 bine yakın kişinin öldüğünü bildirdi. Virüsten korunmak için özellikle riskli bölgelere gidenlerin hijyen kurallarına uyması ve yakın temastan kaçınması gerekiyor

Giriş Tarihi: 29.10.2014
Seyahatte Ebola'ya dikkat
Dünya geneline yayılan ölümcül virüs Ebola'nın, ulaşım kolaylığı yüzünden günümüzde ülkeden ülkeye yayılmasının çok kolay olabileceğini önemle vurgulayan uzmanlar hastalıktan korunma yöntemleri hakkında da uyarıyor. İnsanlarda ve primatlarda (enfekte maymun, goril, şempanze, meyve yarasası, orman antilobu ve kirpi gibi) sıklıkla ölüme yol açan ciddi bir hastalık olarak tanımlanan Ebola virüsünün henüz kesin bir tedavisi ve aşısı bulunmuyor. Hastalığın kaynağı enfekte kişilerin, primatların ve yarasaların kan ve vücut sıvıları ile direkt ve dolaylı teması ile gerçekleşirken soluk alma yoluyla bulaşma olasılığı henüz bildirilmiyor. İnsan enfeksiyonu oluştuğunda Ebola virüsünün başkalarına bulaşmasının birçok yolu bulunduğuna dikkati çeken Uzman Dr. Aytaç Keskineğe; "Özellikle enfeksiyon kapmış olma ihtimali bulunan bölgelere seyahat eden kişilerin, seyahat dönüşlerinde 10 gün süreyle tıbbi takiplerinin yapılması gerekiyor. Eğer ki seyahatleri süresince enfeksiyon kaynağıyla bulaşma ihtimali olabilecek bir temas öyküleri varsa takip süreleri 21 gün oluyor" dedi.

İÇ KANAMA ÖLDÜRÜYOR
Henüz tedavisi bulunamayan Ebola virüsüne karşı yapılabilecek tek şey ise önleyici tedbirlerin alınması olduğunu belirten Dr. Keskineğe şu bilgileri verdi: "Yurtdışına gidecek olan çalışanların, hastalığa yakalanmamak için ne tür önleyici tedbirler almaları gerektiği konusunda bilgilendirilmeleri gerekiyor. Hastalıkta ilk olarak baş ağrısı, ateş ve vücut ağrısı belirtileri ortaya çıkıyor. Nadiren de kaşıntı görülüyor. Sonrasında ishal ve kusma ile devam ediyor. Bir sonraki evre, şimdiye kadar vakaların yarısında iç kanama olarak görüldü. Kan kusma, idrarda kan, deri altından, gözlerden veya ağızdan kanama görülüyor. Hastaları öldüren şey ise iç kanama olmuyor. Vücuttaki kan damarlarının sıvı sızdırması sonucu azalan kan basıncının kalp, böbrek, karaciğer ve başka organ yetmezliklerine sebep olması ölüme sebep oluyor."

YEDİĞİNİZ ETE DİKKAT EDİN

Hava yolu ile seyahatlerinde olası bulaşıcılardan korunmak için, hastalığın rezervuarından olabilecek vahşi hayvan etlerinden uzak durulması gerekiyor. Uçuş sırasında da kişilerin kan ve vücut sıvıları ile ya da bunlarla bulaşmış objelerle temastan kaçınılması gerekiyor. Virüsten korunmak için riskli bölgelere gidenlerin hijyen kurallarına uyması şart.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seyahatte Ebola'ya dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN