Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzaklarda, medeniyetin beşiğinde, otantik şehir Mardin... Etrafımda toplumu bilinçlendirmeyi ilke edinmiş, iyilik için gezen 80 kadın var... Bu kadınlar, Türk kadınlarının riskini azaltmak, erken teşhis ve tedaviye destek olmak için tüm ülkeyi kapsayan bir çizdi. Bir şehri değerli kılan şey, oradaki yaşanmışlıklardır. O nedenle Mardin, benim hafızamda bu 80 duyarlı kadının iyilik hareketiyle yer edecek. Kadın kanserleri alanında faaliyet gösteren Pembe İzler Derneği, 10 bin kadına ücretsiz kanser taraması yapma hedefiyle yola çıktı. Üstelik dernek; sadece tarama yapmıyor, hastalığın teşhis edilmesi durumunda gerekli tedavileri de üstleniyor. Dernek, ilk hedeflerini gerçekleştirip bin kadının muayene ve tedavisini üstlenmiş. Şimdi amaçları, bu sayıyı 2 bine çıkarmak. Dilerim, ulaştıkları kadın sayısı 1 milyonlara ulaşır. Dernek başkanı , kanser geçirmiş biri olarak bu konuda herkesin umut ışığı olmak istiyor. Hep iyilik için gezsek keşke... Daha çok iyilik, daha çok yeni hikaye; daha ne ister insan... Bu iyilik hareketinin öncüsü 80 kadın, 700'e yakın kadınla birlikte Vali Kılıçlar Konferans Salonu'nda bir araya geldi. Aralarında kimler mi vardı... Arzu Karataş, Seher Aydınlar, Şükran Albayrak, Mensure Özbek, Öykü , Şebnem Dinçgör, Nil Uyguner, Yasemin Sönmez ve ; Mardinli kadınlara tek tek dokunup hikayelerine ortak oldu. Derneğin asıl gurur tablosu ise gençler... Begüm Kayum, Hira Özbek, Dilhan Karadeniz, Aleyna Poyraz ve Sena Ezgi Çevik... Hepsi birbirinden şahane, toplumsal bilinçlendirme meselesini dert edinmiş, 'Bir umut ışığı olabilirsek ne mutlu bize' diyen gençler... Projeyi de, Pembe Rota'yı da en güzel şekilde temsil ettiler.

YENİ ROTA ANTEP VE KOCAELİ
Kanseri pembe bir ize çevirmeyi hedefleyen kadınlarla, derneğin Mardin gönüllüsü Aysel Tumba öncülüğünde; Kasimiye Medresesi, Kıllıt Süryani Köyü, Savur, Hacı Abdullah Bey Konağı, Perili Bahçe, Halı Atölyesi, Mardin Arkeoloji Müzesi, Sanat Sokağı, Ulu Cami, Abbaralar ve Marangozcular Kahvesi'ni gezdik. Pembe Rota gönüllülerinin bundan sonraki rotası ise Gaziantep, ve Adana. Dilerseniz siz de sevdiklerinize kanser taraması hediye etmek ya da projeye destek olmak için bir sonraki rotaya katılabilirsiniz. Unutmayın; insan bilmediği bir düşmanla savaşamaz, o yüzden erken tanı çok önemli.

BAĞIŞ YAPMAK, GÜNLÜK HAYATIN PARÇASI OLUYOR
İyiliği yaymak, daha çok kişiye yardım etmek ve onların yüzünü güldürmek isteyen üç şahane kişi bir araya gelip bağış yapmayı günlük hayatımızın bir parçası haline getirecek bir proje geliştirmiş. İyilik Kazansın; internetten alışveriş yapan herkesin, cebinden ekstra para çıkmadan sivil toplum kuruluşlarına destek olmasını sağlayan online bir platform. İyilikkazansin. com üzerinden 200'ü aşkın markadan alışveriş yaparak istediğiniz derneğe bağışta bulunabiliyorsunuz. Alışverişinizi tamamladığınızda; bağış yaptığınız dernekten, dernek başkanı imzalı bir sertifika ve bağışınızın derneğin hangi projesine gittiğine dair bir bilgilendirme e-postası alıyorsunuz. Bu da kullanıcıya daha güvenli bir ortam sağlıyor. Hem kendi cebinizden ek bir harcama yapmıyorsunuz, hem de bağışınızı takip edebiliyorsunuz. Sizin de bir payınız olsa, belki bir yüz daha güler, ne dersiniz...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA