Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada çok yaygın olan 'ulaşılabilir sanat' konsepti, 'de de artık yavaş yavaş duyulmaya başladı. SABAH ve Daily SABAH'ın medya sponsoru olduğu Step , bu konseptin Türkiye'deki en iyi örneklerinden biri. Çağdaş İstanbul ve Tomtom Designhood işbirliğiyle düzenlenen ve yarın sona erecek olan etkinliğin en güzel yanı; etkinlikte sergilenen sanat eserlerinin fiyatlarının 500 liradan başlayıp 20 bin lirayı aşmaması. Her bütçeye uygun sanat eserinin olduğu etkinlikte; 25 galeri ve 250'den fazla sanatçının eseri yer alıyor. Öte yandan Step İstanbul, genç neslin sanata ilgisinin büyük olduğunu da gösterdi. Özetle, gençler ve yeni koleksiyoner olacak sanatseverler için Step İstanbul müthiş bir başlangıç yeri. Eserlerin birçoğuna Contemporary'den aşinaydık belki ama bu etkinlikte birbirinden yetenekli yeni nesil sanatçılar da keşfettik. Örneğin 'nun bir duvardaki çiçeklerin yer aldığı eseri ve hikayesi son derece ilgimi çekti. Eda Soylu, eserin hikayesini şöyle anlatıyor: "Çiçek betona gömüldüğünde üç tane eylem gerçekleşir: Öldürmek, barınmak, korumak. Betona gömülen çiçekler öyle hemen ölmezler, gözlemlenebilir bir ölümleri vardır. Zamanla güçsüzleşirler ancak bu ölüm şekli renklerini korumalarını sağlar. Bir nevi fosilizasyona uğrarlar. Beton ve çiçek arasında bir diyalog oluşur. Bu kabalık ve kırılganlık arasında geçen diyalog ile etrafımızı çevreleriz. Beton ve çiçek aslında hepimizin hikayesi." Eda, ne güzel bir benzetme bu. 'da; AnnaLaudel Gallery, ArtOn İstanbul, C.A.M. Galeri, X-ist, PG Art Gallery'deki eserler mutlaka görülmeye değer.

ANTEP'TE KÜLTÜR BULUŞMASI
Ne mutlu ki sanat, ülkemizin neredeyse her köşesinde konuşulmaya başlandı. Son günlerde beni en çok heyecanlandıran etkinliklerden biri de 'te hayata geçirilebilmek için gün sayıyor. Proje sahipleri yetenekli genç iki isim: Ayşe Jaber ve Hayrunnisa Taşyar. Belediyesi, ve HN Art Consultancy ile beraber müthiş bir sanat etkinliği için yola çıkmışlar. Gaziantep Sanat Günleri; 2 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında 'Doğunun Işığı' teması ile sanatseverlerle buluşacak. Etkinlik, tarihi ve kültürel mirasıyla zengin bir geçmişe sahip olan Gaziantep Ayıntap Sanat ile geleneksel ve modern sanatı birleştirecek. Bu sanat buluşması kapsamında Hamam Müzesi'nde , Dilahan Doğan ve Arif Akdenizli, Hışvahan'da Ahmet Güneştekin, ve Nilay Özenbay, Ömer Asım Ersoy Kültür Merkezi'nde Ayça Sarç'ın derlediği Yorganlar Fora ve Fırat Neziroğlu sergileri olacak. Bu projenin en güzel yanı ise etkinliğin gelirinin bir kısmının Bizim Çocuklarımız Dayanışma Derneği'ne bağışlanacak olması.

RAMAZAN'A ÖZEL SOHBETLER
Sanata yeni bir bakış açısı ile ilk kez gerçekleştirilecek , 4-13 Mayıs tarihleri arasında; geçmişin bilinciyle sanatta günceli yakalamak adına 22 ülkeden, farklı disiplin ve jenerasyondan 99 sanatçıyı İstanbul, Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde bir araya getiriyor. Pelin Çift moderatörlüğündeki etkinliğe; Ramart Platform 2019'un küratörü Beste Gürsu başta olmak üzere Devrim Erbil, , Timur Kerim İncedayı, , Ahmet Güneştekin, Jale Yılmabaşar, Simon Alexander Adams gibi sanatçılar katılacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN