Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geçen yılın sözcüğü 'emoji'ydi...
Bu seneninki ise Zenofobi. Dictionary. com her sene onbinlerce insanın merak ederek araştırdığı kelimeleri, yılın kelimesi olarak seçiyor. Bu senenin de en çok merak edilen kelimesi zenofobi olmuş. Zenofobi; yabancı korkusu, yani kişinin yabancılardan ya da bir şekilde kendisinden farklı olan insanlardan korkması demek. Değişik olanın tehlikeli olduğu düşüncesiyle oluşan bir korku. 2016'ya damgasını vuran bu kelime; Suriyeli mültecilerle ne yapılacağı üzerine çıkan tartışmalar, ABD başkanlık seçimleri, ırkçı polis saldırıları ve hatta cinsiyet ayrımcılığı tartışmaları sırasında yayılan korkunun yansıması olarak türemiş. Bu kelimenin doğmasının sebepleri dışında şöyle bir düşünün; yaşadığımız mahallede bile yabancı birileri etrafımızda dolanıyorsa korkuyla bakıyor, gittiğimiz mekanlarda hiç alışık olmadığımız birileri etrafımızı sardıysa masayı değiştiriyoruz. Daha güvenli, daha tanıdık insanların olduğu yerlerde sosyalleşmek istiyoruz.
İşler böyle olunca; 2016, korkunun yılı olmuş. Bakalım 2017'de bizi neler bekliyor...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN