AYŞE ÖZYILMAZEL
AYŞE ÖZYILMAZEL

Kaptan olmak

Kaptan olmak ne kadar zor...
Elbette her işin zorlukları var ama kaptan olmak sanki bir başka zor.
Bir kere yalnızsın.
Günlerce, gecelerce, aylarca evsizsin ve sabit değilsin. "Şöyle bir ayağımı uzatayım, evimde keyfime bakayım" diyemezsin.

ÇOK ACAYİP BİR İŞ
Denizin üstünde herkes tatil yaparken, sen hizmet edersin. Deniz riskli, deniz oynak, denizin sağı solu belli olmaz ama sen hep uyanık olacaksın.
Uyusan bile uyumayacaksın.
Çok acayip bir iş kaptanlık; düşünceli iş, sabır gerektiren iş, özlemi bol ve 'özeli yok' olan bir iş...
Ama bütün mesele kişinin kendisinde. Çok sevdiğinde başkalarına en zor, en çekilmez gelen şey; sana dünyanın en güzeli geliyor işte.
Bizim de bir Yaşar Kaptan'ımız var; görmeniz lazım. İşini sevmek ne demek, tam karşılığı...
Kâh dümende, kâh mutfakta, kâh sohbetin en koyu yerinde.
Adamda yok, yok.
Yorulmak yok, sıkılmak yok, tükenmek yok, "Yapamayız" yok.
Ben de sordum kendi kendime; en son ne zaman bu kadar coşkuyla, inançla, hevesle, pes etmenin p'si aklımdan geçmeden, bütün enerjimle bir iş yapmıştım diye...
Siz de korkmayın, sorun kendinize. Eğer uzun zamandır yaptığınız iş için, içinizde bir yaprak bile kıpırdamadıysa; kullanım süresi dolmuştur belki. Başka gemilere kaptanlık etmek lazımdır belki de.
YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN