Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEVLÜT TEZEL
MEVLÜT TEZEL

Bisiklet sür, para kazan

Fransa Ulaştırma Bakanı Frederic Cuvillier, büyük şehirlerde bisiklet kullanımını artırmaya yönelik bir proje açıkladı. Bu projeye göre; evle iş arasında bisiklet kullananlara kilometre başına 25 kuruş para verilecek ya da vergi indirimi sağlanacak. Tabii bu, özel sektörün desteğiyle olacak. Fransa'da da bazı şirketler, kurumlar vs. çalışanlarının ulaşım giderlerini, otopark ücretlerini karşılıyorlar. Çalışanlarına benzin parası verenler de var. Eğer proje başarılı olursa, şirketler kâra bile geçebilir. Az yolcu taşıyan belediye otobüslerinin benzin harcamalarını hesaba katarsak, bu işten belediyeler de karlı çıkacak. Çılgın bir proje gibi görünüyor ama tutarsa çevre daha az kirlenecek, benzinden tasarruf sağlanacak, insanlar daha sağlıklı yaşayacaklar, bisiklet sektöründe yeni iş alanları açılacak vs. Geldikleri boyuta bakar mısınız? Mükemmel bir toplu taşıma sistemleri var ve şimdi insanları bisiklet kullanmaya teşvik ediyorlar. Bizde bu proje 20 yıl sonra falan gündeme gelir herhalde.
Biz hâlâ bisiklet yolu yapalım mı, yapmayalım mı diye tartışıyoruz!

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN