Türkiye'nin en iyi haber sitesi
UFUK SANDIK
UFUK SANDIK

Zenginin tercihi elektrikli oto

satışlarıyla ülkelerin kişi başına düşen arasında bir ilişki var. Kişi başına milli geliri 72 bin euro olan , Avrupa’da en çok elektrikli otomobilin satıldığı ülke

Avrupa'da satışları artıyor. 2017'de 132 bin olan elektrikli oto satışları 2018'de 195 bin 200 adede çıktı. 2019'un ilk çeyreğinde de 120 bin adet elektrikli otomobil satıldı. Satışlar bir önceki döneme göre yüzde 37.3 arttı. Elektrikli otomobiller henüz ilk üç ayda 2018'in satış rakamlarına oldukça yaklaştı. Yıl sonu satış tahmini ise yaklaşık 600 bin adet. Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği () tarafından yapılan araştırma elektrikli otomobil satışlarıyla, ülkelerin kişi başına düşen Gayri Safi Milli Hasılası arasında korelasyon olduğunu ortaya koyuyor. ACEA verilerine göre Avrupa'da satılan elektrikli otomobillerin yüzde 80'ini kişi başına düşen en yüksek altı ülkenin vatandaşları satın alıyor. Yılın ilk üç ayında en çok elektrikli otomobilin satıldığı ülke 23 bin 405 adetle oldu. 23 bin 326 adetle ikinci, 14 bin 579 adetle üçüncü, 14 bin 503 adetle dördüncü, 11 bin 704 adetle beşinci, 9 bin 806 adetle altıncı sırada yer aldı. Ayrıca, bu ülkelerdeki elektrikli otomobillerin pazar payı, diğer ülkelere göre oldukça yüksek seviyede. ACEA'ya göre kişi başına düşen milli geliri 42 bin eurodan fazla olan ülkelerde elektrikli otomobillerin pazardan aldığı pay yüzde 3.5'in üzerinde. Kişi başına milli geliri 29 bin eurodan az olan ülkelerde elektrikli otomobillerin payı yüzde 1'den az. Avrupa Birliği ülkelerinin yaklaşık yarısı bu durumda.

NORVEÇ İLK SIRADA
Kişi başına milli geliri 73 bin 200 euro olan Norveç, yüzde 59.7 ile Avrupa'da en yüksek elektrikli otomobil pazar payına sahip ülke. Hiç kuşkusuz İskandinav ülkesinde elektriklilere verilen destekler de bu yüksek oranda etkili. Norveç'i yüzde 13.5 ile İsveç, yüzde 8.9 ile Hollanda, yüzde 6.4 ile Finlandiya izliyor.

AVRUPA'DA PAHALI SATILIYOR
Dünyanın en üç büyük elektrikli otomobil pazarı , ve Avrupa'da satılan modellerin fiyatlarına bakıldığında ilginç bir tablo ortaya çıkıyor. Çin'de satılan elektrikli otomobillerin ortalama fiyatı 30 bin euro civarında. ABD'de ortalama fiyat 45 bin euro, Avrupa'da ise 47 bin euroyu buluyor. Yani Avrupalar bir elektrikli otomobile Çinli ve Amerikalı'lardan daha fazla veriyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN