Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşadamı Hayyam Garipoğlu, 'testereli cinayet' zanlısı yeğeninin teslim olup cezasını çekmesi gerektiğini belirterek şöyle seslendi: Hem kendi vicdanını rahatlat, hem bizleri kamuoyu nezdinde rahatlat

Giriş
Soğuk bir mart gününde gitar kutusuna konulup çöp konteynırına atılan genç bir kıza ait ceset duyanların kanını dondurdu. 3 Mart'ta Bahçeşehir'de işlenen cinayetin üzerinden tam iki ay geçti. 17 yaşındaki katil zanlısı Cem ortada yok. Difüzyon kararı ile 186 ülkede aranıyor. Öldürülen Münevver'in ailesinin üzüntüsü katil zanlısının yakalanamaması ile daha da artıyor. Ve herkes üzüntülerine ortak oluyor. Cinayet üzerine çok yazılıp çizildi, konuşuldu. Zanlı Cem Garipoğlu'nun ailesi haliyle pek konuşacak durumda değildi. Geçtiğimiz günlerde Cem'in babası cinayetle ilgili olarak tutuklandı. Objektif gazetecilik adına bu hafta kayıt cihazımı Cem'in amcası işadamı Hayyam Garipoğlu'nun önüne koydum. Çünkü, muhakkak onların da konuşacak bir şeyleri vardı ve o güne ait duyduklarını, düşüncelerini anlattı. "Münevver'in ailesi bir kere öldü. Biz iki. Bir de intihar ederse üç olacak" diyor. Yeğeni Cem'e de bir an önce teslim olması için SABAH aracılığıyla mesaj gönderiyor. İşte o söyleşi...


* Cinayeti nasıl duydunuz? Ne oldu ilk tepkiniz?
Babasından duydum. Suratı bembeyaz, korkunç bir durumdaydı. İnsan nasıl bir tepki verebilir ki ilk duyduğunda? Çünkü ortada bir cinayet var, ölüm var... En önemlisi bu çocuk... Münevver nasıl öldürüldü? Boğazı mı kesildi, yoksa başını vurdu da düştü de mi öldü? Henüz bir adli tıp raporu yok elimizde.

* Ama kardeşiniz tutuklandı.
Bir kere kardeşimin bu olayla hiçbir ilgisi yok! Herkes adli tıp raporu çıktı sanıyor ama henüz yok. Ekspertiz raporu var. Şu anda "Babanın gömleğinde kan çıktı, baba da bu işte ilişkili" diye. Herkes böyle biliyor. Ama yalan bu.

* Nedir peki bu kan lekesi?
Çocuk silerken yerdeki kan lekelerini, gömlekle siliyor. Bir defa üç tane gömlek var. O üç gömlekte de kan lekesi var. Bir adam üç tane gömlek mi giyer? O gömlekle silinmiş atılmış sepete diğerlerine de bulaşmış. "Kız burada öldürülmedi" diyen yok ki! Kardeşimin o gün giydiği gömlekte kan lekesi yok! Orada olmadığını bin defa ispat ediyor. Ama nafile...

* O halde neden tutuklandı?
Bir ay boyunca televizyon programlarında yayınlanınca, yazılıp çizilince 'halk olayı' haline gelince birileri de dedi ki; "Biz bunu nasıl susturacağız, durduracağız. Ee çocuk da bulunamıyor. Kaçtı, gitti. Ne yapalım o zaman? Bizler örf ve adetlerine bağlı bir aileyiz. Aile birliğinin önemine inanan insanlarız. Bu kültürle yetişmiş birisi oğlu ile birlikte oğlunun sevgilisini, hayatta hiç görmediği birisini doğrayacaklar! Bir baba bunu yapar mı?

CİNNET HALİ Mİ?
* Ne oldu o gün? Ne biliyorsunuz?
Bildiğim bir şey yok ama tahminim var. Bunlar eve gittiler ve herhangi bir şeyden dolayı kendi aralarında kavga etmeye başladılar. Birbirlerini ittiler. Kız düştü ve evde bulunan alçak bir masanın bir kenarına kafasını vurdu. Baktı kan var, kız uyanmıyor, öldü. Çocuk babadan, anneden korkuyor. "Benim üzerimde bu kadar emek veren, ihtimam gösteren bu kıza ben ne yaptım?" diye birden şaşırıyor ve şok oluyor ve ondan sonra ne oluyor öldüğünü de görüyor ne diyor?: "Ben bunu hemen buradan götüreyim, ortadan yok edeyim."

* Yok etmek için Münevver'i o hale getirmesi... Bu kadar basit mi?
Bakın. Ben bir uzmandan dinledim TV'de bu konu konuşulurken. Böyle bir olayla karşılaşan bir kişinin ilk tepkisi ondan kurtulmak ve onu kaybetmek istemesiymiş. Yani cinnet hali.

* Kavganın sebebi uyuşturucu olabilir mi?
Kesinlikle hayır! Uyuşturucu kullanan, hap kullanan biri okula gidebilir mi? Benim duyduğum. O gün Cem bir duble, kız da 4-5 duble votka içmiş. Cem babasına öyle demiş. Bir duble votkanın ne etkisi olabilir ki? Hapçı mı derseniz? Hapçı değil. Ben kesinlikle duymadım. Öyle bir şey hissetseler insan çocuğuna sahip olmak için hiç yanından ayırmaz. Alkol bağımlısı bile değil bu çocuk.

* Cinselliğe zorlamış olabilir mi?
Cinsellik değil. Kız bakireymiş. Bunlar 5 aydır birliktelermiş. Geziyorlar, tozuyorlar. Kızı okul çıkışı alıyormuş. Okulun yakınında bulunan bir kafede kızın doğum günü için bir yer ayırıyorlar. Oradan çıkıp bir taksiye biniyorlar. Düşünün ne kadar sevgililer, ne kadar arkadaşlar?

* Peki anne? Anne ne anlatıyor size?
Annesine "ben kız arkadaşımla geleceğim evden çıkar mısın" demiş. O da çıkıyor evden. Önce bankaya gidiyor. Sonra Işıl diye bir arkadaşına. "Akşam 19.00 gibi de küçük kızımın İngilizce hocası gelecekti eve gittim" diyor anne. Hatta "İngilizce hocasıyla da kapıda karşılaştık, eve de birlikte girdik" diyor. Sonra annesi bakıyor, yerler ıslak görüyor. "Ne yaptın Cem. Sen yine mi içki içtin, kustun mu?" diyor. O da annesine yuvarlak cevaplar veriyor. Sonra da babasını çağırmış.

* O ana kadar hiç şüphe edilecek bir durum yok yani?
Hayır yok. İyi ki de yok. Olsaydı annelik duygusuyla "Oğlum sen ne yaptın?" deyip, bir şeyler temizlemeye kalkardı. Suça iştirak etmiş olurdu. Bunu şok haliyle yaptığı belli. Bazen derler ya; "Ben ne yaptığımı bilmiyorum." Bu durum bunu özetliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA