Kıraç araziyi ceviz bahçesine dönüştürdüler

Gümüşhane'de yaşayan iki kardeş, Hazine'ye ait 60 dönümlük kıraç araziyi kiralayıp 750 fidan dikerek, ceviz bahçesi oluşturdular.

Giriş Tarihi: 27.10.2011 11:06 Güncelleme Tarihi: 27.10.2011 11:08

Gümüşhane'de yaşayan iki kardeş, il ekonomisine önemli katkı sağlayan pestil ve köme imalatçılarının ceviz ihtiyacını karşılamak ve ithalatın önüne geçmek için Hazine'ye ait 60 dönümlük kıraç araziyi kiralayıp 750 fidan dikerek, ceviz bahçesi oluşturdular.

Gümüşhaneli kardeşler Yaşar ve Uğur Şahin, merkeze bağlı Akçakale köyünde bulunan ve Hazine'ye ait 60 dönümlük araziyi Gümüşhane Defterdarlığı ile yaptıkları sözleşmeyle 150 yıllığına kiraladılar.

Yaşar Şahin, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya'da kayısının, Giresun'da fındığın, Rize'de çayın, Gümüşhane'de ise cevizin önemli gelir kaynağı olduğunu, cevizin özellikle pestil ve köme imalatında kullanıldığını söyledi.

Kendisinin de kardeşinin de memur olduğunu anlatan Yaşar Şahin, ''Gümüşhane'de bir şeyler üretmek istiyorduk. Bu nedenle Gümüşhane'nin kıraç arazilerinde ne yetişir diye uzun süre araştırdık. Köyümüzde babadan kalma ceviz ağaçları vardı. Biz de ağaç dikip ceviz yetiştirmeye karar verdik'' dedi.

Bunun için Hazine'den 60 dönümlük kıraç araziyi kiraladıklarını ifade eden Şahin, ''Daha sonra ceviz fidanı satın alabileceğimiz yerleri araştırdık. Bandırma'da bu işi yapan bir firma bulduk. Firmadan 750 ceviz fidanı satın aldık. Fidanlar bize 40-50 bin liraya mal oldu. İşçi de çalıştırarak ilkbahar mevsiminde 750 fidanın dikimini gerçekleştirdik'' diye konuştu.

Fidanların hepsinin tuttuğunu vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:
''Fidanları görünce çok mutlu oluyoruz. Gümüşhane'de cevizcilik en iyi üretim. Yöre halkını ceviz üretimi konusunda teşvik ediyoruz. Atıl bir araziyi hem ilimizin hem de ülkemizin ekonomisine kazandırdık. Fidanlarımız ilk meyvelerini verdi. Ancak, satın aldığımız firma yetkilileri ilk üç sene içerisinde fidanlarda oluşan ceviz meyvelerini leblebi büyüklüğüne ulaşınca koparmamızı söyledi. Böylece meyveye verilecek güç, fidana verilecek ve fidan daha erken büyüyecek. 3 seneden sonra ürünü toplamaya başlayacağız. Fidanların yedinci yıla kadar 5 kilo, yedinci yıldan itibaren ise 40 kilo dolayında ceviz vereceği belirtiliyor.''

''Kuyumcuda altın, Gümüşhane'de ceviz kıymetli''

Uğur Şahin ise ceviz bahçesi kurma fikrinin ağabeyine ait olduğunu belirterek, ''Birlikte çalıştık. Ben de fidanları damla sulama sistemi ile sulamak için Kelkit ilçesindeki bir kooperatiften fikir aldım. Bahçemize 7 kilometrelik damla sulama sistemi kurduk'' dedi.

Kiraladıkları arazinin engebeli ve kıraç olduğunu, araziyi ceviz bahçesine çevirine kadar çok emek verdiklerini ifade eden Uğur Şahin, şöyle devam etti:

''Benim gözümde, kuyumcudaki altın ne kadar kıymetli ise Gümüşhane'de de ceviz o kadar kıymetli. İlimizin ekonomisine büyük girdi sağlayan pestil ve kömenin en önemli hammaddesi. Pestil ve köme üreticilerimiz Ukrayna'dan, İran'dan ceviz ithal ediyorlar. Bizler yetiştireceğimiz cevizi pestil ve köme üreticilerimize satarak, ithalatın önüne geçmeye çalışacağız.''

''Şahin kardeşler örnek olsun''

Gümüşhane Ziraat Odası Başkanı Temel Ağaç, Gümüşhane'de atıl durumdaki araziyi ekonomiye kazandırdıkları için Şahin kardeşleri kutladı.

Şahin kardeşlerin şu ana kadar araziye 750 ceviz fidanı diktiğini ve bu sayıyı 2 bine tamamlamayı planladıklarını anlatan Ağaç, ''Arkadaşlar büyük bir özveri gösterdiler. Gümüşhane'de bu konuda öncü oldular, onlara teşekkür ediyorum'' dedi.

Gümüşhane'nin ağaçlandırılmasında akasya yerine, ceviz fidanı dikilmesinin daha doğru olacağını savunan Ağaç, ''Zira Gümüşhane'nin kalkınmasında ceviz gelecekte öncü olacak. Şahin kardeşler, sulama sistemini kurarken devletten sıfır faizle kredi aldılar. Devlet bu konuda yardımcı oluyor. Vatandaşlarımızdan ceviz üretimi konusunda girişimci olmalarını bekliyoruz'' dedi.

Pestil ve kömenin hammaddesinin dışarıdan ithal edilmesi yerine, kendi yöresinden temin edilmesini istediklerini de belirten Ağaç, ''Atadan gelen gelenekle ceviz yetiştirip pestil ve kömenin ana hammaddesini karşılayamayız. Bu arkadaşlarımız Gümüşhane'nin önünü açtılar. Atıl durumda arazimiz çok. Böyle arazilerimizin devletin sağlayacağı destekle ceviz bahçelerine dönüştürülmesini istiyoruz'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıraç araziyi ceviz bahçesine dönüştürdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN