Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin'in ormanları genişliyor

Mersin'de toplanılan bin 600 ton sedir kozalağından elde edilen 5 milyar adet tohum toprakla buluşturuldu.

Giriş Tarihi: 27.10.2011 11:48 Güncelleme Tarihi: 27.10.2011 11:52

Mersin Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, topladıkları bin 600 ton sedir kozalağından elde edilen 5 milyar adet tohumu da toprakla buluşturacaklarını bildirdi.

Acer, Gülnar Orman İşletmesi Müdürlüğüne bağlı Kuskan İşletme Şefliği mıntıkasında bulunan Köseçobanlı Beldesi sedir rehabilitasyon alanlarını inceledi. Gülnar Orman İşletme Müdürü Hasan Bucaköz'den bilgi alan Acer, daha sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, her geçen gün kent alanındaki orman varlığını artırma gayretinde olduklarını söyledi.

Bu kapsamda orman köylüsünün de desteğini alarak yoğun şekilde çalıştıklarını aktaran Acer, ''Yıl sonuna kadar 13 bin hektarlık alanda rehabilitasyon çalışması yapıp, topladığımız bin 600 ton sedir kozalağından elde edilen 5 milyar adet tohumu toprakla buluşturacağız. Bu tohumlar 5 bin hektarlık bir sahaya ekilecek. Yani önümüzdeki süreçte şu an kıraç olarak duran 5 bin hektarlık alanda sedir fidanları filizlenecek'' dedi.

2012 hedefi

2011 yılında şu ana kadar yaklaşık 80 bin hektarlık alanda rehabilitasyon çalışmasını gerçekleştirdiklerini ifade eden Acer, 2012 yılında da çalışmalarına hız vermeyi hedeflediklerini söyledi.
Rehabilitasyondaki temel amaçlarının özellikle bozuk durumdaki orman varlığını verimli hale getirmek ve tamamen atıl durumda olan bu ormanların ülke ekonomisine her yönüyle katkı sağlayacak hale getirilmesi olduğunu anlatan Acer, 2012 yılında 100 bin hektarlık alanda rehabilitasyon yapmayı hedeflediklerine işaret etti.

''Köylerimizdeki göçü engelledik'' diyen Acer, şunları kaydetti:

''Orman köylümüze, sadece sedir kozalağı toplamada 1 milyon 700 bin TL ödeme yapıldı. Böylece vatandaşlarımızın köylerinde kalması, köylerinde geçimlerini sağlaması ve köylerine ait olan sahalarını güzelleştirmesi için bahane çıkıyor. Dolayısıyla da köylü nüfusu yerinde kalıyor. Bir anlamda büyük kentlerdeki göçe bağlı sorunlar engelleniyor, öte yandan da köydeki işler aksamadan sürdürülüyor. Yani bizim orman köylüsüne yaptığımız çalışmayla sosyal düzenin sağlanmasına katkı sağlanıyor.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'in ormanları genişliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN